Перші кроки бізнесу у 2024 році

Настрій бізнесу щодо 2024 року хвилеподібний і нестійкий. Якщо восени 2023 року підприємці здебільшого були позитивно налаштовані, то за останнім опитуванням НБУ, бізнес погіршив свої очікування щодо ділової активності.

Чи означає це, що бізнес здався? На мою, думку, це значить, що підприємці знайдуть нові інструменти, аби протистояти викликам в часи турбулентності.

Очікування бізнесу впали зокрема через продовження бойових дій і обстріли ворогом, невизначеність щодо міжнародної допомоги, витрати через блокаду кордону, брак кваліфікованих кадрів, падіння попиту на товари.

На власному досвіді знаю, що кінець 2023 року був важким для підприємців. Одна з наших компаній зараз перебуває у нестійкій фазі і прогнози на другий квартал 2024 року поки великим оптимізмом не тішать. Проте нам, як і багатьом іншим бізнесменам, не лишається нічого, окрім “далі лупати цю скалу”.

Аби вистояти підприємцям, на мою думку, варто звернути увагу на наступні кроки.

Диверсифікація коштів.

В часи нестабільності особливо важливо перестрахуватися і максимально убезпечити свої кошти від стрибків курсу валют та інфляції. Краще інвестувати в різні ліквіди: для когось це цінні папери, для когось золото. Ми, наприклад, звернули увагу на криптовалюту.

Зважаючи, що військові дії ворога в будь-який момент можуть знищити фізичні кошти – криптовалюта, якої неможливо навіть торкнутися, виглядає дієвим рішенням.

Тут головне обрати надійну та стабільну валюту, не варто вкладати гроші в нові безіменні альткоїни, навіть, якщо вони показують тимчасовий зріст. Гра з криптовалютою потребує поглиблених знань. Якщо ми говоримо лише про зберігання і диверсифікацію коштів – варто звернути увагу на такий зрозумілий ліквід як USDT, він прив’язаний до долара.

Всю готівку наша компанія зберігає у валюті: євро та доларі. Гривню вкладаємо в оберти. Також частина коштів – на рахунках підприємств.

Загалом, портфель по “кризовій” компанії зараз виглядає так:

- 25% криптовалюта

- 25% готівка в євро та доларі

- 50% гривня на рахунках підприємства.

Проте варто коригувати портфель, зважаючи на нові чинники. Тому не виключаємо, що збільшимо долю криптовалюти або додамо інші ліквіди.

Диверсифікувати варто не тільки прибутки, а і шляхи залучення коштів.

Наприклад, розглянути можливість оформлення гривневих кредитів на діяльність компанії. Процентні ставки досить низькі, а зважаючи на інфляцію – майже невідчутні для бізнеса. Таке додаткове фінансування допоможе покрити частину видатків, тим часом чистий прибуток підприємства можна вкласти у ліквіди, які страхуватимуть ваші гроші.

Стратегія на експорт

Український ринок лишається обмеженим, багато наших партнерів та клієнтів ставлять на паузу свої проєкти. Тому варто розглянути можливість виведення бізнесу на закордонні ринки. В цьому році плануємо розширити перелік країн для збуту і шукаємо для цього різні варіанти.

Компаніям, які також хочуть виходити за кордон, варто звернути увагу на експатів з України, на бізнес, який вже релокувався і шукати партнерів серед них.

Звісно, до виходу на зовнішні ринки треба підготуватися. Зокрема, подумати про можливості для збільшення обсягів продукції. Тому наша компанія ще торік закупила нове обладнання, а зараз активно йдуть підготовчі роботи.

Робити більше запасів

Якщо компанія-клієнт випередить графік робіт і зробить позапланове замовлення – варто бути готовими до цього, а тому накопичувати товар завчасно.

В нас, наприклад, про запас зберігається 100 тон продукції.

Не готовність надати клієнтові екстра-продукцію – може обернутися втратою і коштів, і самого клієнта.

Те саме стосується і сировини.

Варто максимально убезпечити себе від можливих збитків через стрибки цін.

Коли зачинився коридор у Червоному морі через атаки хуситів, на 15% здорожчав полімер, який необхідний для виготовлення нашої продукції. Але нам цей удар вдалося пом‘якшити. Бо ще в кінці минулого року наша компанія закупила близько 60 тон сировини за старими цінами. Це дозволило поступово піднімати вартість готової продукції для клієнтів.

Формула успіху у кожного бізнеса своя і унікальна. Проте у військових умовах, за постійної боротьби має споріднену основу. Ми, підприємці продовжуємо протистояти всім чинникам, які намагаються нас зламати: від обстрілів до інфляції. Адаптуючись, бізнес стає сильніше. Тому вірю, що з гідністю подолаємо і виклики 2024 року. 

645
Community
Videos
About Us