Шрифтові абетки. Уривок із книги "Сіткові системи в графічному дизайні"
![](https://cdn.cases.media/image/wide/465bb43a-d80a-4e13-a432-ef2056360597.png)
Йозеф Мюллер-Брокманн «Сіткові системи в графічному дизайні: Посібник із візуальної комунікації для графічних дизайнерів, верстальників і 3D-дизайнерів», Видавництво ArtHuss
Шрифтові абетки
Сучасні дизайнери мають у своєму розпорядженні безліч друкарських шрифтів. Відтоді як Ґутенберґ винайшов спосіб друкування рухомими літерами у 1436–1455 роках, сотні різних шрифтів було розроблено та відлито зі свинцю. Останні технічні розробки, пов’язані з комп’ютерним і фотонабором, також принесли нам нові шрифти або модифікації старих.
Вибір залишається за дизайнером. Від його відчуття форми залежить, чи використовуватиме він вдалі чи невдалі шрифти для своєї роботи. Зважаючи на обмеженість у сторінках, ми згадаємо тут лише деякі з найвидатніших дизайнів минулого та XX століття, які найчастіше з’являлися в публікаціях.
Знання якостей шрифту має величезне значення для практичного, естетичного та психологічного ефекту друкованої продукції. Крім того, типографічний дизайн, тобто правильні інтервали між літерами і словами, а також довжина й інтервали між рядками, що сприяють легкому читанню, значною мірою визначають враження, яке справляє друковане видання. Насьогодні цю галузь переважно представлено комп’ютерним і фотонабором. Характерна особливість цих форм набору — надто тісне розташування літер, що ускладнює читання. Замовляючи фотонабір, дизайнеру варто наполягати на нормальному інтервалі між літерами.
![](https://cdn.cases.media/image/wide/464b7ff2-e886-4aec-9410-9d2518cf799f.png)
Вивчаючи класичні гарнітури Garamond, Caslon, Bodoni, Walbaum та інші, дизайнер може дізнатися, які позачасові критерії створюють вишуканий і естетичний шрифт, що забезпечує легкість читання. Свинцеві гарнітури Berthold, Helvetica, Folio, Univers і т. д. мають приємні та зручні для читання накреслення. Типографічні правила, які застосовуються до римських шрифтів, також дійсні для некарбованих (беззасічкових) шрифтів. Творці цих дизайнів шрифтів були надзвичайно розумними художниками з високим рівнем творчих здібностей. Про це свідчить той факт, що протягом більш ніж чотирьох століть незліченна кількість дизайнерів шрифтів намагалися створити нові шрифтові абетки, однак лише деякі з них отримали визнання. Наприклад, абетка Ґарамона — мистецьке досягнення найвищого ґатунку. Кожна літера має свій неповторний вигляд, незалежно від того, мала вона чи велика, і демонструє найвищу якість форми й оригінальність. Кожна літера має власну ідентичність і помітно вирізняється з-поміж інших.
Кожен дизайнер, який займається типографією, створюючи графічні дизайни, повинен виділити час на розробку рукописних начерків слів і речень. Багато дизайнерів користуються перевагами процесу Letraset, який, безсумнівно, може створити чистий чорновий дизайн, практично готовий до друку. Але розуміння гарних форм літер і привабливих гарнітур можна набути лише шляхом постійних і ретельних тренувань у створенні начерків літер.
На прикладах на наступних сторінках можна побачити, як форми літер можуть водночас передавати напругу й вишуканість, і наскільки приємними для ока читача можуть бути розбірливі лінії шрифту.
![](https://cdn.cases.media/image/wide/ac392767-ef28-4bb3-a335-7ba75217063d.png)
У добу Відродження з’явилася типографія середньої лінії (midline typography), яка утримувала свої позиції аж до XX століття. Нова типографія відрізняється від старої своїм підходом, а саме тим, що зовнішній вигляд тексту почали вперше розробляти виходячи з його функцій.
Нова типографія використовує фон як не менш важливий елемент дизайну. Попередня типографія (типографія середньої лінії) відігравала провідну роль на неживому, пасивному тлі.
- Купуйте книгу Йозефа Мюллера-Брокманна «Сіткові системи в графічному дизайні» у м'якій обкладинці та твердій палітурці на сайті Видавництва ArtHuss.
- Отримайте гарантовану знижку 15% на книги ArtHuss за промокодом cases