Історія українського кінематографа: початок радянської епохи

🎞️ Продовжуємо серію дописів про вітчизняний кінематограф – сьогодні на черзі період початку радянської окупації України та наше кіномистецтво 20-х років минулого століття.
ВУФКУ, Курбас, Довженко, Дзиґа Вертов – подробиці в каруселі! ➡️
У 1922 році було створено Всеукраїнське фотокіноуправління (ВУФКУ), яке змогло відновити одеські та ялтинські кінопідприємства. В 1928 році запустили в роботу Київську кінофабрику, що згодом стала Київською кіностудією ім. О. Довженка.
Радянські історики кіно наголошували, що ці підприємства ніби як були не справжніми фабриками, а примітивними, напівзруйнованими та розграбованими ательє. Їх відновили, оснастили сучасною технікою і перетворили на кінофабрики. Попри це, процес відновлення йшов активно, і про технічний рівень свідчила якість створених фільмів.
Перші стрічки висвітлювали нещодавні події: у 1923 році вийшов «Отаман Хміль» В. Гардіна, що розповідав про боротьбу червоних із загонами білогвардійців. Наступного року з'явився фільм «Лісовий звір» А. Лундіна, який також описував ліквідацію загону, на чолі з отаманом Заболотним, а «Укразія» П. Чардиніна розповідала про протистояння з іноземною військовою інтервенцією на півдні України.
У цих фільмах помітно вплив Пролеткульту, що відкидав ідеї української класичної спадщини.
Кіновиробництво розвивалося бурхливо. Любомир Госейко, український кінознавець, писав: «Якщо за єдиний економічний критерій взяти принцип самофінансування, то через три роки ВУФКУ стає другою за потужністю державною кінофірмою в СРСР після “Совкино”».
Розширювався й кінопрокат: у сезоні 1928–29 рр. в Україні кінотеатри відвідало близько 17 млн глядачів. А з другої половини 1927 року з’являється регулярна інформація про українське кіно в закордонній пресі. Того року ВУФКУ надіслало до Парижа і Берліна фільми: «Тарас Трясило», «Сорочинський ярмарок», «Микола Джеря», «Свіжий вітер», «Алім», «Мандрівні зорі», «Сумка дипкур’єра», «ПКП».
Питання національної ідентичності українського кіно на початку 1920-х років було досить актуальним, і керівники ВУФКУ усвідомлювали цю проблему. У пошуках лідера в 1924 році вони звернулися до Леся Курбаса з пропозицією працювати в кіно. Однак праця Курбаса з кінематографом виявилася нетривалою: після створення кількох політично насичених короткометражок, він вирішив остаточно залишити кіно, не бажаючи розриватися між театром і кінематографічною діяльністю.
В Україні було створено низку німих стрічок, серед яких найвідомішою є «Земля» Олександра Довженка, яку кінокритики вважають культовою для свого часу. Ще наприкінці 1927 року критики писали про Довженка як про глибоко національного майстра: «Він залишається ним навіть у прийомах свого письма; вплив української національної культури проявляється, наприклад, в легкості, з якою Довженко вирішує ті питання “комедійних прийомів” на екрані, над якими так безпомічно б’ється Москва».
Серед визначних подій в історії українського кінематографа особливе місце займає показ у 1930 році першого звукового фільму «Симфонія Донбасу» режисера Дзиґи Вертова – одного із засновників і теоретиків документального кіно, якого вважають яскравим представником «Українського Відродження» в кіномистецтві.
Кіно України в 1922–1929 роках мало автономію та підпорядковувалося Народному комісаріату України. Формально це тривало до 1933 року, поки не було ухвалено постанову Раднаркому СРСР «Про організацію головного управління кінофотопромисловості при Раднаркомі СРСР», хоча фактично автономія зберігалася лише до 1929 року. Керівники ВУФКУ намагалися відстояти автономію, але їхні зусилля не зрівнялися з тиском.
У 1930 році ВУФКУ було реорганізовано в «Українафільм», а ще через кілька років, із втратою економічної незалежності, ця установа припинила своє існування.