«Мій персональний фейк»: як медіа позитивних новин ШоТам реалізує масштабну інформаційну кампанію з протидії дезінформації
Проєкт «Мій персональний фейк» має на меті мінімізувати вплив фейків та ворожої пропаганди на українців.
У чому ідея?
Згідно з дослідженнями USAID-Internews, лише 14% українців можуть повністю відрізнити правдиві повідомлення від брехні. У часи повномасштабної війни, коли ворог щодня поширює сотні маніпулятивних наративів, здатність критично мислити є особливо важливою.
Фейки — це отрута та зброя, яка затьмарює мозок і руйнує життя. Часто жертвами пропаганди стають пересічні українці, бо не замислюються над фактами і не перевіряють їх.
Саме тому ми вирішили створити медіапроєкт, який допоміг би навчитися помічати дезінформацію та ретельно аналізувати новини.
«У 2021 році проросійська пропаганда в українському медійному просторі зросла на 59%. Кількість проросійських фейків і маніпуляцій збільшувалась одночасно з нарощуванням військової присутності РФ біля українських кордонів. Ми розуміли, що як медіа повинні протидіяти цьому, тому запустили всеукраїнську кампанію “Мій персональний фейк”. Наша мета — допомогти українцям розпізнавати фейки так само ефективно, як ППО виявляють і збивають ворожі ракети», — розповідає засновник та головний редактор ШоТам Сергій Колесніков.
Як реалізовуємо задум?
Спершу команда проєкту складалася із медійників-переселенців з тимчасово окупованих Росією територій. Спеціалісти з комунікацій різного профілю об’єднали зусилля, аби запобігати успіхам дезінформації та пропаганди.
«Щоб охопити якомога більшу аудиторію, ми розділили проєкт на дві частини. Перша — це відеоісторії людей, які повірили неправдивій інформації, що лунала в ЗМІ. У роликах вони розповідають, як фейки вплинули на їхнє життя: хтось через російську пропаганду втратив місто, друзів та дім, хтось — вдруге їде з України за кордон, бо повірив дезінформації в телеграм-каналах. На реальних прикладах ми показуємо, що фейк — це не просто щось сфальшоване і недостовірне, а ще й небезпечне. Друга частина “Мого персонального фейку“ — це тематичні кросворди, завдяки яким ми вчимо старше покоління “бачити” фейки», — ділиться контент-директорка Кристина Черненко.
Антифейковий кросворд щомісяця публікують 20 регіональних газет. З початку повномасштабного вторгнення ми посилили співпрацю з прифронтовими регіонами, які нині є найбільш вразливими до проросійської дезінформації. Завдяки газетам нам вдається охопити понад 250 000 українців та українок старшого віку.
«Щомісяця ми отримуємо мінімум 20 дзвінків від літніх людей, які діляться з нами відповідями і дякують за цікавий та водночас корисний кросворд. Такий зворотний зв’язок доводить, що ми обрали правильний канал комунікації. Чимало читачів зазначають: почали ретельніше перевіряти інформацію та критично ставитися до контенту, який бачать в інтернеті, з екранів телевізорів та на сторінках газет», — додає керівниця відділу партнерств ШоТам Ірина Самосват.
Читачі мають змогу не лише навчитися протидіяти фейкам, а й поборотися за приз — книгу Пітера Померанцева «Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності» та смаколики від крафтових українських виробників.
«Наші читачі з нетерпінням чекають на кросворд, навіть телефонують в редакцію, щоб запитати, коли буде новий. “Мій персональний фейк” — важливий та дуже потрібний нині проєкт, який м’яко й ненав’язливо вчить українське суспільство, а особливо людей старшого віку, мислити критично», — зазначає менеджерка з реклами миколаївської газети «Південна правда» Оксана Деренько.
Після першого сезону проєкту ми вийшли з онлайну — в офлайн і влаштували фактчекерську вечірку, на яку запросили журналістів та експертів, які працюють з дезінформацією. У форматі нетворкінгу говорили про те, як боротися з фейками, вчити українців розпізнавати їх та доносити складну аналітику широкій аудиторії.
Нині проєкт «Мій персональний фейк» триває, а на аудиторію медіа позитивних новин ШоТам чекає багато корисної, цікавої та актуальної інформації.
Стежте за нами в Instagram та Facebook, а також читайте останні новини на нашому сайті.