Міжнародні серйозні медіа, ну камон, перевіряйте свої формулювання

Як ми разом з топовим українським англомовним медіа WithUkraine розставляли крапки над «і» та підсвітили помилки провідних світових ЗМІ.

Пам’ятаєте часи, коли ми читали про війни у світі та не звертали уваги на деталі: то «конфлікт» чи «вторгнення», то «повстанці» чи «терористи». Прочитали коротеньку нотатку в якомусь дивному медіа, як результат: сформулювали власну думку про подію. Вірогідно, так само європейці, американці, та в цілому всі люди, зараз складають своє враження про повномасштабне вторгнення росії в Україну. З таким підходом боротись важко, бо не можливо за рік чи два навчити весь світ медіаграмотності.

Тому важливо працювати не тільки з кінцевим споживачем медіапродуктів, але й з медіа на пряму. Особливо з провідними виданнями, які чомусь заведено вважати джерелом непохитно правдивої інформації. Адже якщо BBC пише, що російські військові «евакуювали» мирних мешканців, замість використання терміна «примусова депортація», вони грають на руку російським наративам і підтримують війну проти України.

На жаль, такі випадки далеко не поодинокі. Тому команда linza agency разом із командою WithUkraine створили проєкт, метою якого було привернути увагу до неприпустимості вживання проросійських формулювань під час висвітлення подій російсько-української війни у світових медіа. Цей проєкт став можливим завдяки підтримці ГО «Платформа Публічної Дипломатії» та ERIM у рамках програми «Стійкість» – 30-місячний проєкт, що фінансується Європейським Союзом і виконується ERIM у партнерстві з Black Sea Trust, Фондом Східної Європи, Фондом «Дім прав людини» і Будинком прав людини в Тбілісі.

Разом ми розробили серію з п’яти Instagram Reels, що висвітили найбільш кричущі приклади неточностей міжнародних ЗМІ в новинах і підкреслили можливі негативні наслідки. Звісно не забули й про правильні формулювання, які варто використовувати надалі.

У цьому проєкті ми підсвічуємо цілеспрямоване чи випадкове використання авторитетними західними ЗМІ вигідних російській пропаганді наративів. Оскільки західні медіа суттєво впливають на те, як іноземці розуміють події, на підтримку України – для нас важливо заохотити і самі ЗМІ, і їхніх читачів до акуратності у висвітленні подій російської агресії. Наприклад, в одному з відео ми розповідаємо, що не так із термінами «pro-Russian rebels», «separatists», які, зокрема, вживає у своїх публікаціях The Guardian, а також наголошуємо на важливості заміни формулювань на коректніші («Russian proxies», «Russian collaborators», or «Russian soldiers»), – розповідає Ірина Гадецька, головна редакторка і менеджерка WithUkraine.

Тож теми та тексти надала команда WithUkraine, а команда linza agency відповідала за візуалізацію. Для неї ми обрали швидкий стиль відеоколажу. Це допомагає максимально ефективно відобразити проблеми, порушені у відео. Така стилістика однаково ефективна як з увімкненим, так і з вимкненим звуком, оскільки обидва варіанти перегляду досить поширені серед користувачів Instagram.

У комунікаціях в соціальних мережах потрібно максимально швидко зацікавити глядача і донести думку. У нас справді є лише кілька секунд перед тим, як глядач захоче перегорнути стрічку далі. Саме тому ми обрали таку мінімалістичну стилістику: мінімум графічних елементів та ілюстрацій, і максимум фактів, підтверджених реальними скріншотами та цитатами зі світових медіа», – каже Олена Зенченко, артдиректорка linza agency.

Результати:

284,000+ переглядів, 4600+ лайків, 400+ збережень та додатково охоплення 50,000+ у Твіттері.

На початку повномасштабного вторгнення ми з командою linza agency мали в задумі кілька проєктів, один із задумів був якраз для медіа проти російської пропаганди. Цей задум тоді не здійснився, хоча ми втілили в життя два інших масштабних проєкти. Але коли я побачила конкурс на підтримку незалежних медіа та журналістів, одразу подумала про цю тему і про партнерів WithUkraine. Адже це класне, молоде незалежне медіа, яке з шаленим успіхом працює на іноземну аудиторію. Ми списалися, домовилися і об'єднали суперсили двох команд у цьому проєкті: продакшн-досвід linza agency, експертність із роботи з іноземними аудиторіями та медіа WithUkraine. І я вважаю це крутим прикладом колаборації, які допомагають наблизити Україну до перемоги. І в медіаполі теж», – розповідає СЕО та директорка з маркетингу linza agency Ірина Шостак.

Команда linza agency:

Ірина Шостак – CEO та Маркетинг лід;
Лесь Якимчук – Співзасновник та Креативний лід;
Наталія Засядько – Продюсерка;
Олена Зенченко – Артдиректорка;
Катерина Марушинець – Моушн-дизайнерка та режисерка монтажу.

Дикторська начитка:

Олександр Стеценко.

Команда WithUkraine:

Ірина Гадецька – Головна редакторка;
Анастасія Клімаш – Журналістка, перекладачка;
Анастасія Ситнікова – Журналістка;
Анастасія Зафійовська – Дизайнерка;
Елеонора Шатківська – Операційна директорка;
Марія Оксенюк – Фаундерка;
Олена Крофорд – Перекладачка.

933