Надійний марафон звичок: про онлайн-безпеку простими словами
У середньому українці витрачають більше 11 годин на день у девайсах, за даними Kantar. При цьому, вже у 2023 кожен девʼятий з опитаних українців ставав жертвою шахраїв протягом воєнного стану. Щодня проводячи майже півдоби онлайн, чи достатньо українці дбають про свою цифрову безпеку?
За даними безоплатної гарячої лінії з кібербезпеки Nadiyno.org, до 90% звернень на щодо онлайн-шахрайств у 2024 році можна було попередити завдяки базовій цифровій гігієні. При цьому, 41% з опитаних 1600 українців уникають питань онлайн-безпеки, бо впевнені у надмірній складності теми. Nadiyno впевнені – оскільки жертвою кіберзлочинців може стати будь-хто, то і знання про власний захист мають бути доступні кожному.
Щоб допомогти українцям перетворити кібербезпеку на просту та побутову звичку, 1 лютого 2025 року Nadiyno запустила Надійний марафон звичок. За місяць проєкту вдалося охопити до 300 тисяч користувачів.
Про марафон
У межах Надійного марафону кіберспеціалісти розібрали 7 основних цифрових звичок, які можна впровадити в життя лише за 5 хвилин.
Мета марафону: перетворити складну тему кібергігієни на зрозумілу для широкої аудиторії, сприяючи підвищенню цифрової обізнаності на національному рівні.
Оскільки найчастішими жертвами злочинців в Україні є молодь віком 18 – 24 років, Надійний марафон проходив у соціальних мережах із залученням лідерів думок.
Кожні 3 дні протягом 1 місяця на Instagram-сторінці @nadiyno_org з'являлося нове відео про цифрову звичку із поясненнями та практичними порадами від експертів, а також історіями українців, які стикнулися з кіберзагрозами.
Аудиторія марафону дізналася, як:
- створити надійні паролі,
- забезпечити конфіденційність банківської інформації,
- налаштувати двофакторну аутентифікацію,
- перевірити посилання на фішинг,
- безпечно спілкуватися в застосунках для знайомств,
- мінімізувати загрози дистанційної роботи,
- захиститися від вірусів та чому не варто піратити неліцензійні ігри.
Головні герої марафону
Окрім команди експертів із кібербезпеки Nadiyno.org, до кампанії долучилися українські блогери та лідери думок, зокрема:
- Юлія Тимошенко, журналістка Ukraıner, ведуча, комунікаційниця, блогерка.
- Галина Тритяк, фінансова консультантка.
- Ігор Донскіх, впливовець.
- Ярослава Кравченко, директорка “Дикого театру”, ведуча “Телебачення Торонто”, засновниця благодійної ініціативи “Всі по 10”.
- Анастасія Забела, психологиня, засновниця блогу про сексуальну освіту Utrusakh, авторка книги про секс-освіту.
- Таня Омельченко, блогерка.
- Руслан Ігорович, вчитель фізики та інформатики.
Інфлуєнсери ділилися власним досвідом, порадами і лайфхаками з онлайн-безпеки, та мотивували підписників впроваджувати нові звички. Співпраця з різнотематичними лідерами думок допомогла підсвітити близькість цифрових загроз для різних прошарків користувачів.
Як марафон змінив цифрові звички українців?
Надійний марафон цифрових звичок охопив близько 300 тисяч осіб із Києва, Львова, Одеси, Дніпра, Харкова та інших міст України.
Завдяки 17 постам у Instagram та Tiktok, кампанії вдалося залучити 70 тисяч охоплень сторінки Nadiyno та понад 16,6 тисяч взаємодій із контентом. Кампанія досягла Engagement rate у 5.6%. Зважаючи на нішевість теми, результати свідчать про високий рівень залученості аудиторії.



Популяризувати кібербезпеку в Україні – це постійний виклик. Наріжний камінь такої комунікації – говорити на технічну тему, не відлякуючи від неї. Як некомерційний просвітницький проєкт, ми мусимо шукати нові способи утримувати увагу аудиторії, балансуючи між експертизою та простотою, між серйозністю теми і легкістю сприйняття.Nadiyno прагне зробити цифрову безпеку такою ж простою та буденною звичкою, як замикання дверей будинку. Для України це вже не просто набір правил, а навичка виживання. Надійний марафон звичок – лише один із наших кроків, який показав, що навіть без значних ресурсів, але з правильною подачею, можна змінювати ставлення до складних тем на національному рівні», – коментує Олександра Марченко, Head of Nadiyno.org.
Цифрова безпека – це звичка, яка допоможе зберегти гроші, дані та репутацію. Щодня зловмисники вигадують нові та більш винахідливі шахрайські схеми. Проте метою марафону було показати, що онлайн-захист не потребує специфічних навичок чи значних ресурсів – достатньо 5 хвилин на день та кількох простих кроків.