Не трендовий відтінок, а колір води українських річок
Близько 10 мільйонів людей в Україні, зокрема 1,7 мільйона дітей, не мають безперебійного доступу до безпечної води. Повномасштабна війна фактично наблизила водний сектор України до колапсу.
Задачею команди pedan buro стало створення креативної кампанії на захист українських річок, які потерпають від наслідків війни та зміни клімату. Її презентували під час заходу в українському павільйоні на цьогорічній Кліматичній конференції (COP29) в Баку.
Кампанія «Це не трендовий відтінок, а колір води українських річок» покликана показати, як річки змінюють свої звичні барви, а природа стає ще однією жертвою війни. Обличчями кампанії стали молоді активісти та активістки. Молодь прагне привернути увагу міжнародної спільноти до екологічних викликів в Україні та нагадати про право кожної дитини на здорове довкілля.

Презентація креативної кампанії на СOP29 в Баку
Анастасія Зубченко, креативна директорка pedan buro:
У рамках співпраці з ЮНІСЕФ ми отримали завдання привернути увагу міжнародної спільноти на конференції COP29 до забруднення українських водойм. Після отримання брифу ми почали генерувати безліч ідей. Хотіли, щоб це було стильно, та водночас доносило необхідний нам меседж.
Основним джерелом «натхнення» стали ті кольори, у які забарвилась вода прісних річок. Щоразу, коли вдивлялась у ці фото, я не могла осягнути, що це дійсно вода, яка завжди була символом живого та фактично творцем життя на планеті. Але внаслідок бойових дій та екоциду українські річки набули рожевих, чорних і сірих відтінків, які їм зовсім не притаманні.
Звідси й виникла ідея створити палітру забруднених річок. Наша «прісноводна палітра» переросла у повноцінну кампанію «Це не модний відтінок, а колір річкової води в Україні». У її рамках ми створили футболки та листівки з краєвидами понівечених водних потоків. Своєрідними героями стали річки Інгулець, Сейм, Десна, Дніпро та Дністер.
Під час розроблення дизайнів ми багато експериментували та шукали кольори, що максимально наближені до природних. Спереду футболки розмістили пояснення, додали фото і назви водойм.
Ці футболки та листівки були представлені під час панельної дискусії в українському павільйоні на кліматичній конференції COP29. Було важливо, щоб наші делегати носили ці футболки та дарували їх міжнародним партнерам і молодіжним представникам з усього світу й у такий спосіб сприяли діалогу та дискусії. І це вийшло!
Футболки отримали представники різних країн, зокрема Фінляндії, Японії, Мексики, Сомалі, Іспанії та інших. Під час спілкування з нашими делегатами вони дізналися про їх символіку та чому так важливо не відкладати питання клімату на «кращі часи». Закордонна молодь не лише оцінила наші футболки та листівки, а й навіть запитувала, де їх можна придбати, щоб поширювати екологічну свідомість далі.
Дуже тішусь, шо молодь заявила на весь світ про екоцид в Україні не лише промовами та пресконференціями, а й символами, візуальними закликами.

Представники Молодіжної Ради ЮНІСЕФ з Міністеркою Світланою Гринчук
Ми завжди чуємо, що молодь — це майбутнє, але прошу вас не забувати, що ми також теперішнє», — сказав під час презентації Владислав Левчук, представник Молодіжної ради ЮНІСЕФ в Україні.
Саме у бордовій футболці, що символізує колір води в річці Інгулець біля Кривого Рогу, виступав Влад. Річка «почервоніла» після ракетного удару по греблі Карачунівського водосховища.
Ще одна спікерка заходу Анна Гусениця, що також представляє Молодіжну раду, була у сірій футболці — того ж кольору, якого набула вода у Дніпрі в районі Запоріжжя після підриву Каховської ГЕС.
Кожного дня, коли ми стаємо свідками проблеми з водною безпекою, ми втрачаємо щось більше, ніж чисту воду. Ми втрачаємо майбутнє», — каже Анна.
Молодь також провела відкриту дискусію з Міністеркою захисту довкілля та природних ресурсів України Світланою Гринчук і заступницею Міністерки Вікторією Киреєвою. Обговорили нинішні екологічні загрози в Україні, зелене відновлення та участь молоді у формуванні кліматичної політики.

Листівки кампанії «Це не трендовий відтінок, а колір води українських річок»
Спецпроєкти кампанії:
1. Матеріал-експлейнер на 24 каналі «Майже 10 мільйонів людей в Україні не мають безперебійного доступу до питної води: про проблему» – охоплення 176 217
2. Інтерв'ю на Радіо НВ з Владиславом Левчуком та Інною Винничук – охоплення 61 781
3. Інтерв'ю Ніколаса Осберта на Громадському Телебаченні – охоплення 302 603
Команда:
проєктна менеджерка – Аліна Корінєва
креативна директорка - Анастасія Зубченко
комунікаційна лідерка - Олена Киричук
зйомка та монтаж рилзів – Владислава Сільніченко