Освітній тревел-проєкт УніверChek та УніверChek 2.0: 95% випускників шкіл не знали, куди вступати
Проєкт освітнього тревел-шоу УніверChek народився з близької багатьом батькам та дітям проблеми: вибору університету для вступу. «95% випускників шкіл не знають, у який університет вступити», — таку статистику команда pedan buro мала станом на 2021 рік від УЦОЯО. Тому ми прагнули допомогти майбутнім вступникам зі всієї країни обрати спеціальність та універ мрії, показати особливості різних міст України для навчання та проживання.
З самого початку УніверChek планував розглядати університети з різних сторін – з точки зору навчання, дозвілля, логістики, роботи для молоді тощо. Ведучий Олександр Педан оцінював виші по-батьківськи, а тому був прискіпливим до якості освіти. А його 17-річна донька Лера більше уваги приділяла умовам проживання у гуртожитках і позаурочним заняттям.
УніверCheck знімали у 2021 році. Але повномасштабна війна зруйнувала всі плани і посіяла сумніви в команди щодо доцільності презентації проєкту. Як і більшість людей, ми не розуміли, що буде завтра, не кажучи вже про вступну кампанію, яка мала б розпочатися через кілька місяців. Тому вагалися, чи варто загалом видавати проєкт в етер.
Проте дуже швидко, команда pedan buro усвідомила, що УніверСheck саме зараз більш ніж потрібний. Ми прагнули і прагнемо, аби молодь залишалася і вступала саме в Україні. Світ зараз дає багато можливостей, але наша молодь – наше майбутнє, і воно потрібне нам тут.

Олександр Педан, Лера Педан та студент Ілля в Приазовському державному технічному університеті, Маріуполь, 2021 р.
Перший сезон УніверCheck чекнув 10 міст та 12 вишів. На момент премʼєри деяких університетів фізично вже не існувало, деякі були пошкоджені. Але лишалися люди! Люди, які готові продовжувати працювати, навчати. Це стало додатковою причиною, щоби попри все випускати УніверСheck.
Результати першого сезону УніверCheck:
- понад 1 млн переглядів проєкту,
- понад 200 згадок проєкту в медіа.
У новому сезоні УніверCheck 2.0. Професії команда pedan buro вирішила зробити акцент на професіях і дати абітурієнтам ту інформацію, яку вони не знайдуть на офіційних сайтах, убезпечити від витрачених чотирьох років на спеціальності, в якій себе не бачать, і, навпаки, допомогти обрати бажану професію.
У виборі університету потрібно відштовхуватися від того, ким ти хочеш працювати у майбутньому. Якщо поліцейським, то ти шукаєш відповідний ЗВО, а не йдеш у той, що навпроти твого дому», – каже Олександр Педан.
Також у новому сезоні підібрані професії, які у післявоєнному майбутньому матимуть попит і будуть високооплачуваними.

Олександр та Лера в КНУБА
УніверСheck 2.0 масштабувався. І в новому сезоні вийшов за межі YouTube. Так проєкт зʼявився на Megogo та Новому каналі.
Також наша команда поставила за окрему мету побачити, як працюють «переселені» університети. Ми зняли кілька релокованих вишів, які були змушені переїхати під час війни. Наприклад, Донецький національний університет імені Василя Стуса входить у топ-10 кращих класичних вишів України. У своєму регіоні він мав потужну технічну базу, але через російську окупацію залишатися там не зміг. Тож у 2014 році здійснив релокацію у Вінницю. Університет не має такого студмістечка, як мав у Донецьку, але місця вдосталь. Приміщення заводу, в яке переїхали, вдалося відремонтувати та обладнати всім необхідним для навчання та роботи. Помітно, що викладачі та студенти доклали чимало зусиль.
Результати УніверCheck 2.0:
- понад 1,4 млн переглядів проєкту;
- понад 200 згадок проєкту в медіа.