Подкаст "Антарктичний"

Чому це цікаво

Ми розуміємо, що антарктична тематика та книги з нею пов'язані, є нішевими, тому пропонуєм звернути вашу увагу на форму та структуру, за якою було організовано один з напрямків медійної підтримки книги, що стосується теми "Антарктида".

Адже ідея записувати подкасти з автором книги поступово переросла в те, що довкола книги виникла певна медійна інфраструктура, що розширює формати взаємодії з книгою. 

Разом з тим як і книга, так і подкаст виконує функцію роз'яснення у доступній формі на тему ролі України в дослідженнях Антарктиди, в тому числі, з акцентами щодо їх важливості. У контексті спроб знівелювати присутність України в Антарктиді (медійні атаки на Національний Антарктичний Науковий Центр (НАНЦ) такий контент стає особливо актуальним.

Історія

Журналіст Маркіян Прохасько власним коштом поїхав до Антарктиди, де трохи більше місяця перебував на українській антарктичній станції "Академік Вернадський.

Після своєї мандрівки написав книгу "Мрія про Антарктиду". Книга вийшла друком у лютому 2022-го і є ґрунтовним твором, де розповідається про історію Антарктиди, про українські дослідження, про те, чим займаються науковці і яким є їхній побут. Документальна частина природно вплетена в саму розповідь про власну поїздку.

У версні, певною мірою спонтанно, вирішили записати подкаст, бо в Трухімовича були певні запитання/уточнення щодо самої книги і вирішили, що варто записати подкаст, з думкою, що це вплине на популяризацію самої книги, ну і щоб намарно не пропала цікава розмова. 

Примітка: подкаст робився власними ресурсами авторів, Маркіяна Прохаська та Сергія Трухімовича. 

Дякуємо студії подкастів "Львівського радіо" за підтримку, надання студії, розміщення подкасту на своїх платформах, та роботу звукорежисера на постпродакшені.

Першоджерело і платформи

Одразу створили сторінку подкасту "Антарктичний" на сайті Сергія Трухімовича. 

Рекомендуємо це робити для всіх проєктів такого роду. У нашому випадку в подальшій перспективі по мірі росту проєкту це пішло тільки на користь, бо наповнення самої сторінки поступово доповнювалося іншими елементами і зараз це є самодостатнім інформаційним блоком, що стосується книги "Мрія про Антарктиду" (докладніше нижче). Додам, що легше почати з чогось простого і його поступово доповнювати, аніж потім все збирати в одне ціле, коли пізніше виникне думка, а давайте зробимо сайт чи сторінку чи лендінг проєкту.

Щодо безпосереднь запису співпрацювали зі студією подкастів "Львівського радіо", котра має свої подкаст платформи. Проте також паралельно створили і свої майданчики. У таких випадках рекомендуємо дублювати, бо під час партнерства можуть виникати різні ситуації (в тому числі і форсмажори), тому слід бути готовим до автономного режиму існування.

Додамо, що у Львові є організації, які надають студію та обладнання безоплатно: America House Lviv та Pixlab.

Лінки на платформи подкасту "Антарктичний": Spotify / Apple Podcast / SoundCloud / YouTube

Релізи і тематика

Перший епізод першого сезону вийшов 29 вересня 2022-го. Вікно між сезонами 56 днів. Усього 8 релізів. Четвертий епізод п'ятого сезону завершився 29 січня 2024-го. Кожний виппуск мав по чотири епізоди. Випуск записували в одну сесію.

Тематика:

  1. Перший сезон. Декілька запитань від Трухімовича про подорож до Антарктиди (назбиралося аж на цілий сезон).
  2. Другий сезон. Про українців в Антарктиді від перших експедицій до сучасних досліджень.
  3. Третій сезон. Міфи про Антарктиду.
  4. Антарктичний feat Пояснизаеко. Спецпроєкт про зміну клімату на планеті Земля (це колаба на спільну тематику).
  5. Міжсезоння. Читаємо уривки з книги "Мрія про Антарктиду" (чесно кажучи тут ми готували епізод про "Навіщо Україні Антарктида" і чекали на коменти від НАНЦу і щоб "закрити" дірку придумали "Міжсезоння").
  6. Четвертний сезон. Про побут на українській станції "Академік Вернадський" (все ще чекаємо на коментарі).
  7. Антарктичний feat Інститут геодезії. Спілкуємося з полярником Ігорем Савчином. Ще одна колаба і експеримент, наскільки аудиторії цікаво такого плану бесіди. По ходу не дуже, див. статистику нижче
  8. П'ятий сезон. Навіщо Україні Антарктида? (вийшов епізод з без коментарів НАНЦу).

Медійна інфраструктура довкола книги

В процесі розвитку подкасту він почав концентрувати довкола себе й іншу інформацію, що стосується книги й самої мандрівки і на теперішній момент сторінка подкасту має наступну структуру:

  1. Ебаут. Звідки взявся подкаст "Антарктичний".
  2. Автори.
  3. Медійна екосистема подорожі до Антрактиди. Тут ми зібрали усі майданчики автора книги "Мрія про Антарктиду", де так чи інакше йдеться про Антарктиду та подорож до неї.
  4. Статті про Антарктиду та глобальні зміни клімату. Підбірка інтерв'ю та публікацій, які з'явилися внаслідок мандрівки до Антарктиди.
  5. Огляд книги "Мрія про Антарктиду". Що органічно перегукується з "Міжсезонням". Також дали посилання на відгуки про книгу на goodreads.
  6. Відгуки про подкаст.
  7. Сезони. Швидка навігація, щоб знайти потрібний епізод, або випуск.

Тобто якщо говорити про людину, яка цікавиться чи книгою, чи антарктичною тематикою, то на одній сторінці сайту вона знаходить доволі багато ґрунтовної інформації. 

Також підбірка цих матеріалів показує цінність самої мандрівки: місяць перебування дав різні формати, різні об'єми контенту. 

Охоплення

Розвиток подкасту "Антарктичний" відбувався органічно без інвестицій в рекламу. Показники доволі скромні. Втім, зважаючи на нішевість теми і як для проєкту ентузіастів на рівні хобі є цілком прийнятними. 

Представлено неунікальні перегляди зі всіх платформ станом на 10 липня 2024-го року. 

Чому найменше переглядів з науковцем зрозуміло, бо наукою менше цікавляться, відтак слід замислитися про формати подачі, адже люди не розуміють, чим займаються науковці, дослідники, навіщо їх фінансувати і яка з цього практична користь.

Трохи дивує, що відносно "просіла" тематика про побут на станції. Теоретично, це цікаво, як воно жити на крижаному континенті, яка там їжа, як люди проводять свій вільний час. Але практично зацікавлень темою менше у порівнянні до інших випусків. 

Загалом ми можемо зробити життєвий цикл епізоду подкасту довшим. Для цього варто "нарізати" сам епізод на короткі reels і транслювати у соціальні мережі. Прямих переходів на перегляд епізоду буде мало, бо мережі не хочуть відпускити користувачів від себе плюс люди ліниві. Але якщо уривок цікавий і завершений, то він привертає увагу і знову ж таки це та сама популяризація теми чи досягнення інших цілей але лаконічно до 1,5 хв.

Цінність проєкту

Про вклад подкасту "Антарктичний" у роз'яснення щодо українських досліджень Антарктиди говорили вище. Тут додамо, що з погляду НАНЦу і видавництва це є user generated content, який з'являється на інших платформах. Додамо, що Маркіян Прохасько є інфлюенсером для доволі широкої аудиторії.

В цьому випадку як НАНЦ, так видавництво використали цей потенціал частково.

Відслідкувати вплив подкасту "Антарктичний" на продажі книги "Мрія про Антарктиду" складно. В таких проєктах слід звертати увагу на якісний вплив та кількісний. Кількісний — грубо скільки примірників продав подкаст, а якісний — як змінив ставлення до Антарктиди, як зацікавив темою, що в подальшій перспективі може привести до покупки. 

Резюме 

Написання книг на певну тематику для просування державних і комерційних структур чи проєктів з ними пов'язаних цілком цікавий шлях для зміцнення репутації та роз'яснення, чим власне компанії та бренди займаються. Підсилення книги подкастами дасть змогу створити медійну інфраструктуру довкола книги.

Наприклад. Нещодавно вийшла друком книга проктологині Анастасії Пристаї "Треба трошки потерпіти. Медичні хроніки". Це чудовий проєкт для медичного закладу, як для власної промоції, так і для роботи зі страхами, які пов'язані з відвідуванням проктолога.

Тобто такі проєкти мають виходити за участі лікарні, бо це працює на репутацію. Втім, у нас мало звертають уваги саме на такі проєкти. На цей момент книга працює на репутацію самої лікарки, що вже непогано

84