Urban Space 100 — приклад соціального підприємництва

Urban Space 100 працює в трьох основних напрямках: громадський простір: подієвий майданчик, безкоштовний як для відвідувачів, так і для ініціаторів подій, соціальний капітал: об’єднує людей, що створюють спільні ідеї та проекти заклад: генерує прибуток для фінансування інших громадських проектів міста

Команда

  • Ідея проекту та організаційна частина — платформа «Тепле Місто».
  • Фінансування — 100 меценатів-співзасновників.
  • Створення закладу та управління ним — компанія «23 ресторани».
  • Безоплатне надання послуг та матеріалів для запуску проекту — 14 бізнес-партнерів.

Цільова аудиторія

  • Гості та мешканці Івано-Франківська.
  • Активісти, які шукають фінансування для своїх проектів.
  • Ініціатори та організатори подій.
  • Відвідувачі подій.

Таймлайн

Від презентації ідеї до відкриття минуло шість місяців, а саме:

  • 85 днів тривала кампанія з пошуку 100 засновників закладу;
  • 3 місяці — пошук приміщення;
  • 2 місяці і 7 днів — ремонт.

Робочі задачі

  • Організувати краудфандингову кампанію для залучення людей, які профінансували би створення проекту.
  • Залучити ресторанну компанію, що має успішний досвід у відкритті закладів харчування.
  • Створити нову для міста концепцію закладу — Urban Space (урбаністичний громадський простір).
  • Відкрито та публічно розповідати про кожен етап створення проекту, від ідеї до відкриття.

Процес

Робота над рестораном почалася зі, здавалося би, неможливої ідеї — об’єднати сто соціальних інвесторів Івано-Франківська.

Краудфандингова кампанія об’єднала 100 людей, що профінансували проект. Перші 10 засновників знайшлися серед знайомих команди «Теплого Міста». Промокампанія у соціальних мережах допомогла у найкоротші терміни залучити всі необхідні кошти.Концепцію закладу та дизайн-проект було розроблено студіями Kleydesign та Soboleva_Storozhuk interior design.

Відкриття відбулося 27 грудня 2014 р.

Серед учасників проекту

  • Близько 60 людей — мешканці Івано-Франківська, від студентів до підприємців;
  • 20–25 соціальних інвесторів родом з Івано-Франківська, які не мешкають у місті зараз, але продовжують підтримувати його розвиток;
  • 10–15 меценатів — гості інших міст.

Юридична модель

Проект працює у таких правових формах:

  • громадська організація;
  • товариство з обмеженою відповідальністю.

Співзасновники не приймають рішення щодо операційної діяльності закладу, це зона відповідальності управлінської (ресторанної) компанії. На щоквартальних зборах засновники вирішують, які громадські проекти міста підтримати.

Конкурс проектів на отримання фінансування від Urban Space 100 відкритий, з правилами можна ознайомитись на сайті платформи «Тепле Місто».

Операційна складова

Технологічну складову, розробку концепції, запуск ресторану, набір персоналу, меню та управління забезпечила компанія «23 ресторани».

Відкриттю ресторану допомогли компанії-партнери, які надали свої товари та послуги на громадських засадах або за собівартістю: «Кнайпа PRO», Webmil, Soboleva_Storozhuk Interior Design, Kleydesign, Bukvica, «Малярний дім», «ЛЕВ», «Керамбуд», LEX Consulting, NetGroup, MJoy Multimedia, «Тавіта-Успіх», «Чисто ІФ», KICKIT Art Studio.

Окрім створення ідеї та ведення промокампанії, команда «Теплого Міста» організувала відкриття закладу з панельною дискусією та концертом.

Підсумковий продукт

Urban Space 100 розташований у центрі міста. Площа закладу складає 180 квадратних метрів, він має до 120 посадкових місць. Проект створив 23 нових робочих місця.

В облаштуванні закладу по максимуму використано натуральні матеріали: дерево, метал, кераміку, скло.

Для приготування страв використовуються лише натуральні продукти. Заклад не використовує воду у пластикових пляшках, вони фільтрують і газують її самі. Паперове сміття утилізують окремо. Залишки хліба віддають у благодійну організацію «Дім Сірка», що опікується безпритульними тваринами.

У закладі є крамничка, де представлено 33 українських бренди одягу та аксесуарів і книги п’яти українських видавництв.

80% прибутку ресторану та крамнички йде на громадські проекти міста.

Заклад має естетичну привабливу вивіску, розроблену згідно з архітектурно-художньою концепцією вигляду вулиць від платформи «Тепле Місто».

Особливості простору

  • інклюзивний простір: доступний для людей з особливими потребами з безбар’єрним входом та санвузлом;
  • обладнаний для дітей: є розмальовки, дитяче меню та стільці, пеленальний столик з безкоштовними памперсами;
  • заклад зручний як для їжі, так і для роботи;
  • працює з 6 ранку (що впливає на відвідуваність і створює позитивний образ міста у туристів, які прибувають у місто ранковими потягами);
  • англомовний — персонал спілкується англійською, є меню англійською мовою.

Події

Вхід на всі події вільний. За 2015 рік роботи ресторану відбулося 250 подій, які відвідали не менше 15 000 гостей. Коли Urban Space 100 відкрився, тут проходили одна-дві події на тиждень. Сьогодні часто відбувається до трьох заходів на день.

Серед подій:

  • презентація проекту «Парклет»;
  • громадські слухання про міське озеро;
  • MitOst-фестиваль;
  • дискусійні зустрічі з Євгеном Глібовицьким, Романом Скрипіним, Ярославом Грицаком, Miodrag Kuč, Несторівською групою та ін.;
  • DocuDays, арт-хакатони, презентація CANactions School for Urban Studies;
  • концерти українських гуртів.

Urban Space Radio

4 листопада вийшло у свій перший прямий ефір Urban Space Radio, скляна студія якого розташована в Urban Space 100.

Urban Space Radio підвищує рівень залученості громадськості до процесів розвитку українських міст. Це досягається через створення незалежного і на 100% прозорого медіаканалу, що розповідає про урбаністику, культуру, освіту та сучасну українську музику.

Особливості роботи радіо:

  • 100% український музичний продукт;
  • онлайн 24/7;
  • відсутність реклами;
  • авторські програми;
  • у планах — створення відеоподкастів.

Досягнення та результати

У 2015 та 2016 роках Urban Space 100 підтримав 17 проектів.

Досягнення за 2015 рік

Протягом першого року роботи (2015) ресторан профінансовав 5 соціальних проектів Івано-Франківська:

  1. «Франківський вуличний малюнок» — творча резиденція зі створення муралів за участі аргентинського художника Хорхе Помара (AMOR).
  2. Програма «Міські Ґранти» від платформи «Тепле Місто». Фонд першого конкурсу більш ніж наполовину профінансував Urban Space 100.
  3. Urban Space Radio — часткове фінансування онлайн-радіо про міську культуру, урбаністичні процеси та нову українську музику.
  4. Різдвяна Шопка-2016 — проект оновлення декорації для авторського різдвяного Вертепу, що розташований у центрі Івано-Франківська. Автор — художник Ярема Стецик.
  5. Пост-панк гурт «Пенсія» — музичний соціальний проект, в якому можуть взяти участь аматори та професіонали, та який об’єднує людей навколо ідеї музичної співтворчості.

У жовтні 2015 р. Urban Space 100 отримав нагороду конкурсу сталих біснес-рішень СТАЛО у своїй номінації.

Проекти, підтримані у 2016 році

У 2016 році Urban Space 100 вже підтримав 12 проектів:

  1. Проект «Лабораторія Друзів» — серія мистецьких пленерів і виставка робіт за участі дітей з Івано-Франківського Центру соціально-психологічної реабілітації. Автор — художник Євген Самборський.
  2. День Вуличної Музики — велика музична подія з кількома різножанровими музичними локаціями і музикантами з усієї України.
  3. Анімаційна інсталяція «БІГАЄМДОБОГА» — творча анімаційна робота про життя людей у місті з використанням стилізованих художніх фігур. Автор — художник Ярема Стецик.
  4. Шкільний турнір із футзалу Кубок НФК «Ураган» — фінансування покриває виготовлення призів для переможців творчих конкурсів.
  5. Соціальний проект «Шукаю домівку» від зоозахисної благодійної організації «Дім Сірка». Проект передбачає соціальну кампанію з прилаштування безпритульних тварин, що знаходяться у притулку поблизу Івано-Франківська.
  6. «Ігровий майданчик – крок до здійснення дитячих мрій» (перший модуль) – створення на території обласної дитячої лікарні ігрового майданчика та ігрової зони, що адаптована потребам звичайних дітей та дітей з обмеженими фізичними можливостями.
  7. Інсталяція «Пісня дерев» – візуально-звукова інсталяція в одному із центральних скверів Івано-Франківська.
  8. Видання коміксу «Франек, добрий ранек!» – проект, що базується на аналітичних результатах школи урбаністичних досліджень CANactions у Івано-Франківську. Кошти з продажу примірників направлятимуться на реалізацію проекту громадського простору у Івано-Франківську, що буде обраний громадою міста.
  9. Встановлення стаціонарного (бетонного) тенісного столу для школярів СШ № 11, що забезпечить цікаве проведення перерв у школі, згуртує дітей для занять спортом, буде використовуватися на уроках фізичної культури.
  10. Проект «Дізнайся свою групу крові!», що здійснюється з метою пропагування свідомого безоплатного донорства крові серед широкого кола людей.
  11. Часткове фінансування видання антиутопії Олдоса Гакслі «О, прекрасний новий світ» у рамках проекту «Вавилонська бібліотека».
  12. Проведення хакатону з розробки проекту сучасного та багатофункціонального скверу на вул. Січових Стрільців (біля приміщення закинутої друкарні) у Івано-Франківську.

Плани розвитку

Запуск програми Urban Space Global – відкриття закладів Urban Space через соціальну франшизу в інших містах України та за кордоном.

Висновки

Завдяки активним мешканцям, які долучаються до розвитку міста (в тому числі меценати таких соціальних проектів, як Urban Space 100), у Івано-Франківську розвивається активна спільнота, створюються нові ініціативи, виникають спільні ідеї, а тепер з’явився потенційний донор у вигляді громадського ресторану для фінансування соціальних проектів міста. Важливо дати імпульс ініціативі та тримати динаміку її розвитку відкрито та якісно. Люди будуть об’єднуватися навколо тих ідей, які здатні створювати нові можливості.


6506