Більше можливостей для жінок у бізнесі: як пройшли перші у 2025 році навчання та воркшоп із впровадження WEPs
Активна роль жінок у бізнесі — це не лише про гендерну рівність та можливості для їхнього професійного розвитку. Це про реальні економічні вигоди для країн та світу загалом. «Якби жінки брали таку саму активну участь в економіці, як і чоловіки, ВВП світу був би на 20% вищим», — сказала на Всесвітньому економічному форумі в Давосі цього року Анна Бьорде, керівна директорка Світового банку.
17-19 лютого відбулися перші в цьому році навчання з впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs). Їхня мета — навчити українські бізнеси й організації створювати комфортний робочий клімат для жінок та розширювати їхні професійні можливості. Протягом трьох днів найкращі експертки ділилися знаннями щодо ефективного впровадження WEPs і реалізації ініціатив на підтримку розширення економічних можливостей та участі жінок у прийнятті рішень під час повномасштабної війни й відновлення.
На навчаннях, зокрема, обговорювали теми гендерного розриву в заробітних платах, використання гендерно відповідального маркетингу та фемінітивів. Олена Стрельник, докторка соціологічних наук, пояснювала, чому жінки заробляють менше. Дар’я Ворона, комунікаційниця у громадському секторі, ділилася інсайтами, чи реально побудувати work-life баланс і яким він має бути. Марта Павлишин, юристка та менеджерка програм центру «ЮрФем: освіта», розповідала про впровадження гендерно відповідальних політик у компанії.
До навчань долучилися 32 учасниці, що представляли приватні та державні компанії, з різних куточків України. До того ж під час заходу учасниці дізналися про можливість для їхніх компаній та організацій долучитися до Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення України, який започаткували на торішній Конференції з відновлення України (URC2024) у Берліні за ініціативи урядів України та Німеччини спільно з «ООН Жінки». Альянс обʼєднує бізнеси, міжнародні організації та міжнародні фінансові установи, а також уряди різних країн задля спільного просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в Україні. Умовою для вступу до Альянсу є підписання WEPs, про що розповіла Джулія Бруссард, заступниця представниці «ООН Жінки» в Україні:
«Кількість компаній, що поважають права людини й підтримують гендерну рівність, зростає: понад 10 000 в усьому світі та 43 в Україні підписали WEPs. “ООН Жінки” просуває WEPs для розширення можливостей жінок на ринку праці та в суспільстві в Україні. Просування WEPs є частиною ширших зусиль, спрямованих на підтримку Альянсу з гендерно відповідального й інклюзивного відновлення в Україні, який об’єднує понад 60 членів, зокрема уряди та приватний сектор, для забезпечення пріоритету гендерної рівності й розширення прав і можливостей жінок у процесах відновлення України».
18 лютого також відбувся практичний воркшоп «Синергія співпраці: найкращі практики приватних компаній з розширення прав і можливостей жінок». Представниці приватних компаній, бізнес-асоціацій та організацій громадянського суспільства на реальних кейсах досліджували ефективні методи впровадження WEPs. Своїми історіями поділилися представниці Baker McKenzie, Ferrexpo та «Ліка-Комфорт», які успішно реалізують WEPs у політиках своїх компаній.
«Навчання з впровадження Принципів розширення прав та можливостей жінок (WEPs) — це інтенсивна програма, цікаві доповіді спікерок, дієві кейси, комунікація між учасницями, тепла атмосфера. В межах заходу приверталась увага бізнесу та суспільства до питань гендерної рівності. І навіть у такі складні часи є можливість навчатися, розвиватися та поглиблювати свої знання, що допомагає усвідомлювати та розбивати стереотипи, які, на жаль, глибоко укорінилися в нашому суспільстві стосовно ролі жінки. Завдяки таким заходам та регулярності маленькими кроками ми зможемо це подолати, створити справедливе суспільство та зміцнити економічну ситуацію в нашій країні», — зазначає Олена Сидорчук, начальниця юридичного відділу Каховської ГЕС.
«Обмін досвідом між компаніями, які впроваджують WEPs, — це шанс разом створювати нові можливості для жінок та їхнього професійного розвитку. Взаємодія між представницями українських бізнесів і організацій може стати рушійною силою та прискорити позитивні зміни, адже нетворкінг — ключ до майбутніх партнерств і взаємопідтримки. Він допомагає зміцнити корпоративну культуру рівності та відкрити більше шляхів для жінок у професійному середовищі», — коментує Ірина Титарчук, виконавча директорка ГО «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі», яка проводила навчання та воркшоп.
Дисклеймер
Навчання з впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs) та воркшоп «Синергія співпраці: найкращі практики приватних компаній з розширення прав і можливостей жінок» реалізуються в межах ініціативи «Розширення можливостей жінок у бізнесі», що здійснюється в межах проєкту «Трансформаційні підходи для досягнення гендерної рівності в Україні», який втілюється «ООН Жінки» за фінансової підтримки Уряду Швеції у співпраці з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Захід є частиною зусиль щодо просування інформації про Альянс з гендерно відповідального й інклюзивного відновлення та реалізації його зобов’язань через впровадження WEPs.
***
Інформація про навчання з впровадження WEPs та воркшоп «Синергія співпраці: найкращі практики приватних компаній з розширення прав і можливостей жінок» у соціальних мережах:
ГО «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі»
Facebook: www.facebook.com/itfcua
LinkedIn: www.linkedin.com/company/itfc-ukraine/
***
Бекграундер
Принципи розширення прав і можливостей жінок (WEPs) — це набір із семи принципів, що є інструментом для керівництва бізнесів у сприянні гендерній рівності та розширенні можливостей жінок на робочому місці, ринку праці й у суспільстві. Завдяки їхньому впровадженню компанії змінюють підходи до підтримки жінок, захисту їхніх прав та справедливого ставлення до них на робочому місці.
«Розширення можливостей жінок у бізнесі» — ініціатива з підвищення обізнаності, проведення тренінгів та надання інформаційної підтримки представникам приватного сектору для вдосконалення їхніх професійних навичок щодо впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs) та реалізації відповідних програм, а також сприяння створенню нових партнерств із приватними компаніями, бізнес-асоціаціями та громадськими організаціями для популяризації гендерної рівності й розширення економічних можливостей жінок.
«ООН Жінки» — структура Організації Об'єднаних Націй із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок. Провідний орган, що координує роботу системи ООН у сфері гендерної рівності. Є допоміжним органом Генеральної Асамблеї ООН, створеним рішенням Асамблеї у 2010 році з метою прискорення прогресу у справі задоволення потреб жінок у всьому світі, підвищення ефективності використання наявних ресурсів та об'єднання мандатів і функцій окремих підрозділів системи ООН, які займалися винятково питаннями гендерної рівності й розширенням прав і можливостей жінок.
Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції забезпечує впровадження державної політики забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків в Україні та відповідну координацію взаємодії центральних органів виконавчої влади.
ГО «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі» — незалежна неприбуткова організація, яка спеціалізується на підтримці розвитку малого та середнього бізнесу, сприянні впровадженню ініціатив з економічної спроможності жінок, торгівлі й експорті.