Конкурс КрутеЗНО — технологічна ідея, яка може змінити позашкільну освіту

У Київській МАН розповіли, як конкурс літературних подкастів КрутеЗНО популяризує українські книжки та впливає на якість позашкільної освіти

Підлітки, які читають на дозвіллі, найчастіше обирають фантастику. Такого висновку дійшли в агенції Info Sapiens, аналізуючи результати всеукраїнського соціологічного дослідження серед дітей та дорослих, яке здійснили торік на замовлення Українського інституту книги. З’ясувалося, що серед усіх категорій читачів до 18 років саме підлітки найчастіше читають у задоволення (59%). Дослідження зафіксувало, що активних читачів серед українських школярів більшає, водночас поки що щотижневе читання не увійшло у звичку навіть половини дітей (у 2023 році юних книголюбів було 36%, у 2024 — вже 41%). Щодня читають менше третини опитаних. У категорії 14+ таких лише 21%.

З розвитком технологій інструментів для заохочення юного покоління книжками більшає. Це і тематичні читацькі клуби, і популярні блоги у соцмережах, де підлітки публікують враження від прочитаного та списки бажаного для прочитання.

Ще один спосіб мотивувати молодь долучатися до сучасного літпроцесу — це конкурси. Так, з 2022 в Україні діє щорічний читацький конкурс літературних подкастів (літкастів) КрутеЗНО. Його співорганізатори — Київська Мала академія наук та застосунок книжкових відгуків LitCom. За три роки встигли реалізувати два повноцінні сезони.

Прем’єрний був присвячений класиці, що входить до шкільної програми з української літератури. Технічний та фаховий відбір тоді пройшли 127 літкастів. Ці аудіо стали основою аудіобібліотеки КрутеЗНО, яка й досі доступна в застосунку LitCom для всіх охочих заглибитися в українську класику. Загалом учасники створили аудіо про понад 60% творів, які вивчаються з 9 по 11 класи. Під час другого сезону КрутеЗНО учасники готували аудіо про цікаві сторінки з біографій діячів українського літературного процесу. Так, у 2023 році бібліотека КрутеЗНО поповнилася ще майже двома сотнями аудіо.

Зараз триває перший етап третього сезону. До участі запрошені поціновувачі сучасної української літератури. Для підлітків з 14 років та дорослих передбачили 121 книгу в 6 тематичних номінаціях.

Конкурс допомагає розвивати цікавість до процесу читання, розмірковувати над текстом, вчить аналізувати власні враження й ділитися ними з іншими, пояснюють організатори. Вони переконані: важливість цього процесу виходить далеко за межі лише літературної грамотності. «Читання є невіддільною частиною особистісного розвитку, адже воно розширює кругозір, сприяє розвитку мислення і здатності до аналізу. Через книги ми не тільки здобуваємо нові знання, а й вчимося емпатії, розумінню різних поглядів та культур, що робить нас більш відкритими та свідомими людьми», — коментує завідувач відділення фізики та астрономії КМАН Віталій Душинський.

Учасників просять уникати переказу текстів та акцентують на важливості їхнього персонального досвіду знайомства з літературним твором. Це може суттєво відрізнятися від класичної шкільної моделі вивчення літератури, додають у КрутеЗНО, адже лишає за читачем повну свободу: єдиний критерій успіху — це інтерес слухачів. У цьому конкурсі переможців визначає авдиторія, голосуючи за обрані аудіо своїми вподобайками та коментарями у застосунку LitCom.

У КМАН переконані: читання неможливо замінити іншими способами отримання інформації. «Саме книга може розширити наш творчий горизонт, ми можемо вийти на новий рівень пізнання світу, уявити себе в іншому вимірі, увібрати в себе мудрість тисяч поколінь. І отримати задоволення від читання, адже це ще й неймовірна насолода — поринати в книжкові світи», — аргументує завідувачка відділення філософії та суспільствознавства КМАН Тетяна Кот.

Читання набуває нових сенсів та актуальності у зв’язку з розвитком штучного інтелекту, додає директорка Київської Малої академії наук Ірина Поліщук: «Коли штучний інтелект стрімко захоплює наш світ, перед нами постає нетривіальне запитання: як не стати примітивним додатком до ШІ? Ми маємо генерувати власні думки, розвивати свою креативність. Як цього досягти? Більше читати, адже саме книги роблять нас розумнішими за будь-який ШІ. Бо в книгах зберігається вся мудрість людства. Книги розвивають нашу емпатію та гнучкість мислення. Ці якості роблять нас неповторними та конкурентними у технологічному світі.».

Свідомо обирали для конкурсного переліку КрутеЗНО саме українську літературу, додають у Київській МАН. Завідувачка відділення української філології та мистецтвознавства Ірина Іваненко пояснює цей підхід так: «Читання — це не лише спосіб пізнати світ та себе, а й ключ до збереження нашої національної ідентичності. Адже мова — це найбільший патріот України, і саме через книги вона передає нам силу, мудрість і дух нашого народу. Кожна прочитана сторінка зміцнює наші корені, збагачує думку та робить нас свідомішими українцями.».

Цьогоріч організатори КрутеЗНО сподіваються суттєво поповнити аудіобібліотеку конкурсу. Найбільше літкастів підлітки надсилають про сучасне українське фентезі. Серед дорослих учасників лідери популярності — сучасний роман та воєнна література. Оргкомітет приймає заявки до 15 квітня. З усіма деталями конкурсу запрошують ознайомлюватися на офіційному сайті конкурсу.

118
Events
Community
Videos
About Us