«Серце землі» у Копенгагені: Український дім у Данії спільно з Мистецьким арсеналом відкриють виставку про роль України в глобальній продовольчій безпеці
23-го серпня — до 33-ї річниці Дня відновлення Незалежності України — у Копенгагені, в Українському домі у Данії, відкриється виставка «Серце землі». В експозиції, створеній і курованій командою Мистецького арсеналу, будуть представлені твори 17 українських митців і мисткинь, у яких вони розмірковують про свій глибоко вкорінений зв’язок із землями та теренами України. У своїх роботах художники й художниці досліджують уявлення про свій дім як про важливу житницю для цілих континентів завдяки тому продовольству, що вирощується й виробляється в Україні. Виставка оприявнює, що їжа так само, як газ і нафта, походить із землі, а також може використовуватися як зброя.
Кураторки виставки: Ольга Жук, Олеся Островська-Люта, Анна Погрібна, Наташа Чичасова.
У 2022, під час виставки у Києві у Мистецькому арсеналі, експозицію «Серце землі» створили у відповідь на руйнівні наслідки російського вторгнення в Україну. У своїх виразних роботах художники та художниці досліджують теми колоніальної експлуатації, екологічного насильства, а також перетворення їжі на зброю. Мета виставки — підкреслити вирішальну роль України у глобальній продовольчій безпеці, яка набуває дедалі більшої актуальності на тлі російських атак на інфраструктуру експорту зерна, знищення дамб та ескалації екологічної кризи.
Оновлена і перша міжнародна версія виставки в Копенгагені: зважаючи на важливість і резонансність порушеної теми, кураторки оновили виставку «Серце землі» для її міжнародного дебюту в Копенгагені. У межах відкриття експозиції відбудеться показ класичного українського фільму Олександра Довженка «Земля».
«Задумуючи виставку „Серце землі“ у 2022 році, ми зосередилися на конкретному моменті історії, коли велика війна принесла спустошення на землі і водночас позбавила людей їжі в місцях, дуже віддалених від поля бою. Трикутник відносин: земля — людина, якій дорога ця земля, — продовольство, народжене з їхньої взаємодії, — одна з головних метафор цієї виставки. З початком повномасштабної війни про ці багатьом не знані терени дізнався весь світ завдяки силі опору людей. Тепер, у 2024 році, ми як культурна інституція пишаємося тим, що продемонструємо нашу виставку в Данії, яка є великим дипломатичним партнером України. Водночас після того, як ми вперше відкрили „Серце землі“, українська земля зазнала ще однієї жахливої екологічної катастрофи, спричиненої Росією, — руйнування Каховської ГЕС. У данській версії виставки будуть представлені деякі роботи, що рефлексують на цю тему. Кожен день війни — це втрати не лише для української екології, але й для всього світу. Потрібно шукати шляхи збереження природи та говорити про них іще більше», — розповіла Генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта.
«Російсько-українська війна 2014 року та її повномасштабна фаза вторгнення, що розпочалася у 2022 році, збіглася з глибокою культурною трансформацією українського суспільства. Нація, яка пережила Голодомор 1932-1933 років — один з кількох голодоморів, спричинених радянським режимом, — пережила вбивство голодом, яке забрало життя понад 4 мільйонів українців, не лише почала усвідомлювати свою травму. Українці та українки поставили також перед собою мету зробити все можливе, щоби такі злочини, як голод, ніколи й ніде не повторилися, щоб їжа ніколи не була зброєю. На жаль, у 2022 році, коли російська армія почала не лише вбивати український народ, але й красти та спалювати українське зерно, світ побачив, як тоталітарний режим у ХХІ столітті може легко шантажувати голодом мільйони людей в Африці. Українці, як і інші, усвідомили вирішальну роль, яку їхня країна відіграє у світовій продовольчій безпеці, а також у захисті основ міжнародного права, які визначають, як ми можемо захистити планету від подальшого руйнування. Виставка „Серце Землі“, яку ми маємо честь зробити міжнародною та представити в Данії спільно з Мистецьким арсеналом, розповідає про майбутнє людства, яке вирішується сьогодні на полі бою в Україні. Відвідувачі зможуть прийняти більш усвідомлене рішення щодо особистої ролі кожного та кожної з нас у захисті нашої Батьківщини та світу від катастроф, що насуваються», — прокоментувала Наталія Попович, голова Українського дому в Данії.
Паралельна програма: окрім виставки у Копенгагені відбудеться серія панельних дискусій за участі данських, українських і міжнародних експертів та експерток. Ці сесії будуть присвячені зусиллям зі сталої відбудови та післявоєнним економічним моделям для України. Програма надасть науковцям, політикам і представникам бізнесу платформу для обміну думками й стратегіями.
Митці та мисткині: Катерина Алійник, Олександр Бурлака, Катя Бучацька, Богдана Войтенко, Ксенія Гнилицька, Андрій Достлєв і Лія Достлєва, Анна Звягінцева, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Алевтина Кахідзе, Катерина Лисовенко, Дарина Мамайсур, Еліас Парвулеско, Вікторія Розенцвейг, Антон Саєнко, Олена Турянська.
Відкриття виставки: п'ятниця, 23 серпня 2024 року
- Український дім в Данії, Strandgade, 27B
- Виставка працюватиме з 23 серпня по 24 листопада 2024 року.
- Український дім в Данії, Strandgade, 27B, 1401, Копенгаген.
- Вівторок-п'ятниця: 16:00-19:00
- Субота, неділя: 12:00-18:00
Проєкт реалізується Ukraine House in Denmark і Мистецьким арсеналом, та співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки Європейського Союзу в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ "ІЗОЛЯЦІЯ", Trans Europe Halles та Malý Berlín.
За підтримки Посольства України в Королівстві Данія, Politiken-Fonden, Довженко-Центру.