Три історії, які варто почути кожному. Коротко про подкаст Veterans Back to Business від Franchise Camp 2024
Перед стартом кемпу команда Franchise Group створила серію аналітичних матеріалів для підприємців, щоби краще познайомити їх з потребами, болями та актуальними даними щодо ветеранів.
Окрім цього, записала серію розмов з ветеранами про бізнес. Куратору кемпу, Славі Рудницькому, вдалося розкрити глибше історію кожного з них і поспілкуватися не тільки про ветеранські бізнеси, а й адаптацію у цивільне життя та виклики, з якими ветерани зіштовхувалися впродовж цього шляху.
Далі – короткі вижимки з кожного епізоду. Проте радимо прослухати кожну розмову у повній версії.
Коротко про головне
Щоби зрозуміти цілком, як виник подкаст Veterans Back to Business варто зробити невелику ремарку. 3-5 жовтня Franchise Group організували Franchise Camp 2024. Захід зібрав 50 українських підприємців з метою створити бізнеси для ветеранів. Направду, кемп проводиться вже не перший рік. І щоразу має свою мету й концепцію.
Цьогоріч команда Franchise Camp акцентувала увагу на проблематиці адаптації ветеранів у цивільне життя. І створювали бізнес-моделі, що допоможуть ветеранам розкрити свій підприємницький хист у майбутньому. Команда-переможець отримала 1 000 000 грн на реалізацію ідеї від генерального спонсора призового фонду Premier FOOD Group із власним брендом Mr.Grill.
Все, що треба знати про Franchise Camp 2024. Мирослава Козачук від ідеї до реалізації
Вступним епізодом подкасту Veterans Back to Business стала розмова з ідейною натхненницею кемпу, CEO та засновницею Franchise Group Мирославою Козачук. З модератором кемпу Славою Рудницьким говорили про те, як виникла ідея цьогорічного Franchise Camp, чому ініціативи для ветеранів важливі саме зараз та що їм може дати готова бізнес-модель в майбутньому.
Ми маємо допомогти ветеранам повернутися до цивільного життя та дати їм те, що вони роблять для нас зараз. Цей проєкт безмежно мене надихає. Я можу працювати добами, без сну. Лише в цьому проєкті зараз. Тому що це те, що рухає нас
– Мирослава Козачук
Засновниця кемпу поділилася й тим, які амбітні цілі вони ставлять після завершення Franchise Camp.
Для мене особисто і для команди результатом буде, коли мінімум 6 ветеранів відкриють один із проєктів наступного року. На 2025 рік у нас є ідея створити з нашими партнерами, соціально-відповідальними франчайзерами, ряд франшиз з адаптованими форматами під різні регіони України та гранти під них
– Мирослава Козачук
Дмитро Калита: ветеранам – робота, Україні – посилена обороноспроможність
До повномасштабної війни Дмитро Калита працював в IT-секторі, а саме UI-дизайнером. В березні 2022 року ухвалив рішення доєднатися до війська. Був стрільцем, далі – старшим довідником на мінометі. Почав сам вчитися на артилериста і саме так почався його шлях в артилерії.
Я розумів, що потрапив туди, куди було треба. І мені дуже пощастило. Але згодом у мене почалися проблеми. Через пів року сталися перші приступи
– Дмитро Калита
Так і почався шлях повернення Дмитра до цивільного життя. Уже як рік він адаптується до нової рутини. Після завершення служби Дмитро відчув потребу створювати цінність, допомагати війську, своїм побратимам ефективнішими способами наближення перемогу.
Я почав думати, що я можу зробити. Мені стала цікава тема ФПВ-дронів. І так я зібрав свій перший дрон. Я зрозумів, що немає сенсу працювати на виробництві, адже я маю всі звʼязки, щоби розпочати власну справу
– Дмитро Калита
Так Дмитро і започаткував власну благодійну організацію «Тримай плече», яка займатиметься виробництвом ФПВ-дронів, що збиратимуть виключно ветерани.
Я буду організовувати процес з урахуванням великих ризиків, що можуть трапитися. Усе буде налаштовано так, що навіть якщо щось трапиться, то буде кому виконувати весь обʼєм
– Дмитро Калита
Навіть після завершення війни Дмитро знає, як само переформатується його бізнес. Планує перекваліфікувати його в агросектор, допомагати відновленню України.
Сергій Жуковський: найперші мої мотиватори – дружина та діти
Сергій Жуковський – колишній військовий, ветеран, підприємець. До війська був приватним підприємцем, займався різними видами діяльності, зокрема виготовленням запчастин. Пройшов шлях добровольця: від рядового солдата до звання молодшого лейтенанта.
Після другого і крайнього поранення ухвалив рішення рухатися далі й повертатися до цивільного життя. Так і почав зароджуватися його бізнес. Це бренд джерків, сушених мʼясних снеків, «Сушена радість».
Основним мотиватором започаткувати бізнес були родина і діти
– Сергій Жуковський
Історія цікава тим, що ідею для бізнесу запропонував його молодший син. Якось волонтери передавали військовим посилку з сушеними снеками й Сергій передав трохи їх своїй родині. Сину вони настільки сподобалися, що він запропонував батьку робити їх самостійно.
Бізнес стартував коштом грантодавців та довгій історії їх отримання. Спочатку Сергій не позиціонував свій бізнес як ветеранський, проте одна розмова з рекламним агентством надихнула його це зробити. Додали на логотип позначку «ветеранський бізнес» і потроху, маленькими кроками, бренд почав віднаходити свою аудиторію.
Від цього більша користь і мені, і людям. Бо, наприклад, цивільні, ветерани, військові, які дивляться мене у соцмережах, вони бачать, що я працюю, долаю труднощі і їх це надихає
– Сергій Жуковський
Сергій додає, що маркерами успішності свого бізнесу вважає кількість замовлень та відгуків.
Люди беруть продукт, щоби підтримати ветеранський бізнес, а потім виходить, що це найсмачніше, що вони коли-небудь куштували
– Сергій Жуковський
Олексій Мельниченко: Як пережити кризу ідентичності та чому важливо формувати інфополе навколо себе
З 16 років Олексій Мельниченко почав займатися журналістсько-піарницькою діяльністю в громадських організаціях. Здобув вищу освіту за спеціальністю журналістика. Коли почалася повномасштабна війна, організував волонтерський центр спротиву. У 2022 році пішов у військо, до бригади «Азов», де займався медійною діяльністю, брав участь у зоні бойових дій.
Після повернення у цивільне життя почав знову журналістську діяльність в рідному місті. Проте відчув, що втратив внутрішнє бажання й мотивацію до цієї справи, й почав думати над тим, до якої діяльності в нього лежить душа.
Я зрозумів, що для бізнесу у мене є хороша база з маркетингу. Бо я цим займався і розуміюся в цьому. Після повернення у цивільне життя ти наново себе перезбираєш. Це складно і процес може бути довгим. Ти формуєш для себе нову ідентичність, ставиш нові цілі та розумієш свої нові цінності
– Олексій Мельниченко
Перед початком великої війни й упродовж неї Олексій час від часу займався підприємницькою діяльністю: від продажу кальянів до патчів для військових. Так і народилася ідея створити бренд стильного одягу для військових, який би вони носили в цивільному житті. Планує запускати бренд орієнтовно взимку 2025 року.
Я знайшов речі, які запалюють мене повністю – це свій продукт. Одяг створює самовідчуття. І наша місія – створити такий одяг, щоби військові відчували себе щасливими в ньому
– Олексій Мельниченко