Роман Геращенко, Sasquatch Digital: наприкiнцi березня кількість вхідних заявок до нас перевищила цифру попереднього року в три рази

11 липня пройде онлайн-конференція CASES: Marketing, Strategy & PR 2020. Цього разу вона буде присвячена проблемам і змінам, з якими ми зіткнулися в результаті коронакризи. Креативні фахівці з різних галузей зберуться, щоб поговорити про маркетингові та бізнес-стратегії, кризовий менеджмент і комунікації в новій реальності.

Напередодні цієї події ми вирішили поговорити зі спікерами конференції. Один з них — Роман Геращенко, засновник і керівник Sasquatch Digital.

Як коронакриза вплинула на Sasquatch?

Не скажу, що криза застала зненацька — ми про неї знали, морально i технiчно були готові до змін. Звичайно ж, ми не до кінця розуміли всю складність ситуації — те, як вона поведе себе в Україні, як надовго затягнеться карантин і що буде з нашими проектами. В серединi березня ми створили три сценарії розвитку подій: оптимістичний, песимістичний, негативний і алгоритми роботи по кожному з них.

У нас немає певного профілю — однаково ефективно працюємо з різними сегментами і галузями, до того ж ми діджитал-агентство, тому Sasquatch опинився у вилці попиту: компаніям, у яких все було добре до кризи, наші послуги не знадобилися, а тим, хто з кризою втратив, точно стало не до нас, та й фінансова можливість працювати з агентством у них зникла. Але на ринку залишилося досить багато компаній, які слабко розвивали свiй діджитал-напрям або переглянули KPI's і почали шукати більш сильного підрядника. Тому наприкiнцi березня ринок настільки пожвавився, що кількість вхідних заявок до нас перевищила цифру попереднього року в три рази. У квітні-червні кількість запитів до Sasquatch Digital склала +100% до 2019-го року.

Незважаючи на зростання агентства, не обійшлося і без втрат: хтось урізав бюджет, а хтось взяв паузу в роботі до закінчення карантину, плюс ми перенесли два проекти по продакшну на осінь.

При плануванні 2020 року ми поставили собі за мету регулярно публікуватися в ЗМІ. Незважаючи на те, що агентству 10 років, ми працюємо з великими компаніями і брендами (серед наших клієнтів Jägermeister, Libero, Космолот, British American Tobacco, Libresse), а проекти, крім України, супроводжуємо в Киргизстані, Великобританії, Європі та Америці — агентство не було в полi зору професійного ком'юніті. До кризи ми робили одну публікацію в два-три місяці, з березня ж вийшли в режим дві публікації в місяць. Це кейси, новини агентства, інформація про нашi проекти та аналітичні матеріали. У березні-квітні ми випустили серiю матерiалiв на тему того, як компанії ведуть комунікацію в коронакризу. Це підштовхнуло нас до SMM-аудитiв, якими ми ділимося з ринком на ресурсi Cases.

В іншому у нас все так:

  • у квітні з'їхали з офісу в бізнес-центрі, що дозволило щомісяця економити якусь значну суму грошей;
  • штат співробітників не скорочували, більш того — взяли під нові проекти двох фахівців;
  • є невелика дебіторська заборгованість, але з огляду на те, що всі клієнти залишилися з нами і агентство розвивається за наміченим планом, це несуттєвий факт.

Багато компаній під час режиму самоізоляції працювали дистанційно, а деякі й після карантину збираються продовжувати — днями прийшла новина, що українська IT-компанія EVO вирішила залишити удаленку назавжди. А в Sasquatch як працювали в ці місяці?

13 березня був наш останній день в офісі, після цього перейшли на дистанційну роботу і до 1 вересня точно в офіс не повернемося. Причина в триваючому карантині, зростанні кількості хворих на ковiд і тому, що ми навіть на вiддаленiй роботi працюємо ефективно. Ми підключили сервіси для проведення онлайн-зустрічей, усi завдання ставляться в таск-менеджері, команда працює злагоджено, і кожен знає свої обов'язки.

В офіс ми повернемося в будь-якому випадку, і цьому є ряд аргументів. В дистанційній роботі є обмеження: операційні завдання складно вирішувати поза офісу, важко спілкуватися з дизайнерами на відстані тощо. Можна було б заощадити на площі офісу, перевівши частину персоналу на дистанційну роботу або зробивши вільне відвідування, але якщо говорити про 25 співробітників, то мова не про такi вже й великi суми. До того ж, варто подумати і про фахівців — когось робота поза колективом втомлює, хтось втратив межу між робочим і особистим життям, а комусь, можливо, не вистачає самодисципліни. Ну і не варто забувати — дослідження показують, що робота в офісі більш продуктивна, а дистанційні співробітники менш лояльні компанії.

Зараз багато компаній змушені скорочувати витрати на маркетинг, і виникає дилема: які канали обрізати, які залишати? Що б ви порадили?

Sasquatch Digital переживає другу кризу, яка сприятливо позначається на розвитку агентства (у 2014-м році ми збiльшилися в два рази), тому мої поради досить прості: не панікуйте, ріжте кости, скорочуйте витрати, готуйте фундамент для активної роботи після виходу з карантину, шукайте нові можливості і ні в якому разі не знижуйте ціни. Ваша мета — робота з постійними клієнтами по зростаючим цінам.

Вам пощастило, якщо граєте на полі середнього бізнесу і ще не масштабувалися. Якщо ж ви поки не помітні на ринку і ваші клієнти — це малий бізнес, або ви великий гравець зi значними клієнтами і бюджетами, то тільки й залишається, що економити, почати боротися за ринок і розповідати, наскільки у вас все відмінно.

Соцмережі під час карантину були для брендів практично єдиним каналом взаємодії з аудиторією. Як вам здається, наскільки повноцінним себе показав цей канал?

Це абсолютно працючий канал з персоналізованим донесенням інформації і вузьким таргетингом. Згадайте, для прикладу, що відбувається у салонів краси, закладів сегменту Horeca або невеликих локальних бізнесів — вони виїжджають на згадках інфлюенсеров і ростуть виключно в соцмережах. Вони перестали витрачати бюджети на BTL, ATL, та й у діджіталi вкрай невибагливі: можуть обмежуватися рамками однієї соцмережі і практично не користуватися рекламним кабінетом. Питання тільки в тому, хто і як цим iнструментом користувався.

Якщо судити по вашим проектам, чи змінилася аудиторія соцмереж останнім часом?

Абсолютно не змінилася. Люди навчилися мити руки, прийшовши додому з вулиці і працювати дистанційно, але вони залишилися тими ж, ким і були — людьми зі своїми болями, радощами та інтересами. Хіба що збільшилася кількість споживаного контенту чи контенту певних тем.

Чи з'явилися якісь нові тренди в SMM за час карантину?

Якщо якісь зміни і відбулися, то вони були помітні в короткостроковій перспективі і глобально ні на що не вплинули. Може, варто було б сказати про якість контенту. Я зараз про TikTok, сплеск популярності до цього сервісу під час карантину і реєстрацію у ньому вітчизняних компаній.

Багатьом компаніям після початку кризи довелося винаходити дуже нестандартні маркетингові підходи, щоб протриматися на плаву і утримати клієнтів. Розкажіть, будь ласка, про декілька кейсів, які вам найбільше запам'яталися.

Схоже, що без будь-яких зусиль у просування пощастило тільки ZOOM'у, — компаніям цієї весни потрібно було добре попрацювати, щоб стати помітним у сотнях нових хештегів, челленджiв та безкоштовних лекцій. Решта практикувалися в швидкості і робили банальні речі типу випуску фонів для конференцій, запису рекламного ролику в ZOOM або брендуваннi гігієнічних масок.

Серед українських робіт я б відзначив кампанію «Стоп культурний карантин», те, як Кураж рiзко змiнив комунікацію і практично створив на своїх сторінках медіаресурс, і ранкову каву від агентства Patsany. Плюс варто згадати нашу роботу для бренду Libresse — серiю вебiнаров для дівчат і жінок.

Що ви радите своїм клієнтам, як їм пройти цей важкий період з мінімальними втратами і до чого готуватися в майбутньому?

Наша зона відповідальності — виключно діджитал, а SMM — безперервний процес, тому клієнтам ми радили не переривати комунікацію, прискоритися з прийняттям важливих рішень і не боятися експериментів.

Якби зараз можна було повернутися в середину березня, зробили б ви щось по-іншому?

Ми все зробили правильно i повертатися у минуле нам не потрібно.

2019