SMM-бенчмарк: найкращі практики малого та середнього бізнесу

Бачити прекрасне в буденному — це талант. Аналізувати, віднаходити референси ефективних практик — це вже професіоналізм. Команда агенції Sasquatch Digital застосувала й те, й інше, щоб на світ з’явився ще один огляд SMM-індустрії.

Раніше ми публікували бенчмарк найкращих практик великих українських брендів. Черга за середнім та малим бізнесом. Вони не обмежені жорсткими вимогами брендбуків, нерідко створюють контент силами ультрамалих команд та є гнучкішими в ухваленні рішень щодо власних соцмереж. Хто зумів найкраще використати ці переваги — розглянемо в розрізі індустрій. Далі оцінюємо окремі інструменти, загальний настрій, фішки сторінок без стандартизованого SMM-розбору. Адже в іншому разі вийшла б не одна стаття, а серія дописів, значних за обсягом.

Мода й дизайн

Схоже, представники фешн-бізнесу першими зрозуміли силу соцмереж. Вони точно знають, як продає гарне зображення, тому прикладів бездоганних візуальних рішень у цій сфері — чимало. Які ще прийоми SMM застосовують бренди одягу, взуття, аксесуарів та інтер’єрних товарів?

CHER’17 та INTERTOP регулярно витрачаються на сумісні мінісеріали із залученням справжніх акторів чи відомих блогерів, професійним озвученням та сценарієм. Скажімо, ось цей, про осінню історію кохання, з неперевершеними краєвидами Києва та ненав’язливою інтеграцією продукції обох бізнесів. Відгуки аудиторії чудові! Або ж інший, простіший, — про життя друзів.

german apparel ™, окрім того, що проводить атмосферні яякісні зйомки, вдало диференціює контент. TikTok демонструє безпосередні залаштунки створення одягу, а Instagram — уже сам результат.

byMe не зважають на кількість підписників і далі створюють затишну атмосферу маленького шоуруму на 150+ тисяч людей. Окрім того, на аватарці у них розміщене не лого, а обличчя власників. А ще в контенті можна побачити, чим надихаються дизайнери (театр «Березіль», українська стародавня кераміка, гуцульські традиції оздоби). Зчитується їхня мета закохувати в українське, автентичне. Недарма для створення колекцій (а надалі — й контенту) представники byMe вирушають в експедиції Україною.

Занурюється в історію та витоки і бренд GUNIA Project. Цей посил відображається і на контенті, де, окрім продуктової складової, можна знайти й історичні згадки.

Контент VSELENNA ілюструє джерела створення принтів. Історії про натхнення доповнюють гороскопи та передбачення, що формує і окреслює аудиторію клієнтів.

Pitaya подбали про розмірну різноманітність продукції. Основний товар бренду — купальники. Типово їх звикли демонструвати на струнких відретушованих моделях. Однак тут у Stories бачимо всіх — різних, але по-своєму прекрасних.

Далі — Guzema Fine Jewelry. Фотосесії цього бізнесу чітко підкреслюють стратегію інтеграції на закордонні ринки. Предметна зйомка атмосферно чимось нагадує контент всесвітньо відомого бренду Burberry.

Ще одна ювелірна марка Tuman Lanom не шкодує грошей на 3D-анімацію, яка просто закохує у їхні вироби.

І моделі, і їхня подача в кадрі маніфестують наміри виробника взуття Kachorovska захопити світ чи принаймні найближчу Європу. Підтверджують це й ToV компанії та відмова від української на користь англійської у текстах публікацій.

Цікаві експерименти з продуктом бачимо й у зйомках бренду Blackwood. Сумки й пірнають, і мерзнуть, аби лише підкреслити бажаність в очах клієнта.

А ось марка GUDZYK далека від екстремальних проявів. Однак створили для власного контенту обличчя, що вирізняє їх із-поміж більшості виробників фетрових аксесуарів. Головна героїня та майстриня — Марія Опанасівна, або ж просто БА, — приклад сучасної активної жінки, яка відмовляється стереотипно старіти. Контент із нею особливо поширений на платформі TikTok.

Ще трішки краси: Art-Hall ceramics створює в контенті казкові світи, заправляючи їх розповідями про українські традиції. Один із вдалих візуальних прийомів на сторінці — якісні фото тут доопрацьовують делікатною графікою, підсилюючи атмосферність, проте не даючи деталям перекрити центральні об’єкти зйомки.

Виробник світильників та інтер’єрних рішень Yalanzhi Objects реалізує ефективні стратегії у контенті. Серед публікацій з’явилися відео з майстрами, які розповідають та показують, як створюють власні витвори. Це надихає. Однак і про практичність тут не забувають. В описі профілю — посилання на 3D-моделі товарів для дизайнерів інтер’єру, що, очевидно, є основним провідником Yalanzhi Objects до кінцевого покупця.

Окрім того, варто приділити увагу SHISHKA PROJECT, usual, MOTYV, «Оладка», nbn, Jane and Mery, Algorythm Ceramics, NÚKOT, Bagllet, JUNA, VerbenA, KENMARK, Oliz«Тобі можна», SFURATO, UPSLOWUSE, LUTIKI, Shur Shur.

Краса

Доволі складно вирізнятися контентом у б’юті-індустрії. Майстри та салони йдуть у публікації до / після (іноді й без до), що найкраще продають послугу. А ось виробники товарів для краси прискіпливіше продумують стратегії контенту.

Поговоримо про предметну зйомку. Вона досі є в SMM, і ми маємо приклади вдалого її використання і в економ-, і у витратнішому форматі. Скажімо, виробник товарів для манікюру LUNAmoon чаклує над фото з власними баночками так, що навіть без залучення іменитих фотографів контент видається цікавим та цілісним. 

NATUREAL тяжіє до мінімалізму і підтверджує це візуалом. Окрім того, в контенті — не лише фото та відео продуктів, а ще й обличчя, щоб споживачі впізнавали себе. Що незвично для категорії: NATUREAL чимало уваги приділяє текстам. Нерідко тут можна натрапити на лонгріди. Відчувається як атмосферне жіноче ком’юніті.

sense education виробляють доглядову косметику й не надто докладно пишуть про власний бізнес в Instagram. Проте загальна картинка дає зрозуміти: це — щось про красу. sense education вдало міксують відзнятий під час різних фотосесій матеріал, створюючи враження різноманітності. Цікава знахідка — зім’яті тюбики з неохайними слідами. Вони наче додають життя, транслюють використання до останньої краплі. Демонстрація реальності виграє битву з ідеально глянцевим Instagram-світом.

Сторінка з атмосферою дівочих посиденьок CRUMB. Тут варто виокремити цікавий формат гри «Я ніколи не...». Це фізично реальна гра з картками, зіграти в яку запрошують інфлуенсерів або гостей, яких цікаво послухати. У результаті отримують простий і легкий для сприйняття відеоконтент із вкрай нативною інтеграцією продуктів.

Тримайте додаткову порцію посилань зі сфери краси: Zmina, Nails&Cocktails, MVK, Hairstime, The Brow Bar, downtown nails, Krasavka, ZOLA, ÉLAN, NBe, Sane, Sue, HOCHOO, Dotyk, Center HARLEN.

Готельно-ресторанний бізнес

Ще одна сфера, яка в Україні доволі давно й водночас яка зрозуміла, як конвертувати підписників у відвідувачів, а лайки — у чеки.

Готельно-ресторанний бізнес, можливо, й переживає складні часи, однак в Instagram у них затишно, урочисто та смачно. Прикладів цього — чимало, тому згадати всіх в одній статті нереально. Ми вирішили не брати до бенчмарку часто згадувані в SMM-оглядах заклади на кшталт MilkBar чи Honey. Розгляньмо практики менш очевидних гравців ринку.  

Ресторан Mirali близький до винаходу фотографій, що передають запахи та смаки. А ще контент сторінки яскраво демонструє слоуфуд-настрій і філософію закладу.

Kometa та Zigzag ведуть дві споріднені сторінки в Instagram. Та визначальна їхня особливість — чимало облич команди у публікаціях. І протягом тривалого часу це одні й ті ж самі люди. Це створює уявлення про дружній затишок та гостинність у закладах, навіть якщо ти там не був жодного разу.

Нетривіальне завдання стоїть перед контент-мейкером закладу S34, адже це одночасно і бар, і перукарня. Із SMM тут вправляються, наче з коктейлями. Необхідно втримати баланс і реалізувати все зі смаком. Заклад має дизайн-систему, витриману колористику та невагомий тон комунікації.

Додамо в огляд щось солоденьке? «Міністерство десертів» створює надзвичайно акуратний і класичний для категорії контент, однак їхня основна фішка — присутність відомих персон у публікаціях. Усміхнені обличчя ще сильніше розпалюють бажання відвідати заклад.

Із обережністю переглядайте контент львівського кафе «Мрійники». Ідеї та ракурси можуть активувати виділення шлункового соку. 

Кейтеринг «Гудфуд Вдома» показує, з якою педантичністю підходить до створення страв. На це натякає серія флетлеїв з акуратно розкладеною їжею. 

Для підсилення апетиту додають ще й зображення страв у розрізі та великим планом.

Готель SHELEST закохує затишною картинкою, цікавими колабораціями й невимушеністю комунікації.

У SOPHIA HOTEL знайшли баланс між автентичністю та сучасним дизайном, відкрито демонструючи це в контенті.

А Шале DEREVA зуміли зробити неможливе — використали сексуальність у публікаціях й без дрібки вульгарності.

Ось ще добірка посилань, які варто переглянути: Juju, Кафе «Марія», Buddy, «АРКАДАШ», Homie, Habibi, Shibo, MAO, GA.GA, Stories, «Котлета по-київськи», 11 Mirrors Design Hotel, Dereville, Skogur, «Чайка», «дублер кафе», «Дружба», «Дідова хатчина», t.c.pizza.


Послуги

У цій категорії, напевно, найціннішим джерелом клієнтів і досі є рекомендації. Однак ті представники сфери послуг, які розраховують на заможнішого споживача, застосовують саме соціальні мережі, щоби продемонструвати йому: «Ми ті, хто відповідає твоєму статусу».

Хімчистка Prala на власній сторінці транслює чітко окреслений ціновий сегмент і місце в ніші. Вони могли б дописувати про цінники, акції, брудні черевики до та після, а також відгуки клієнтів із фейковими фото. Проте обрали небанальну концепцію захоплення деталями речей, з якими працюють. Такий контент навіює впевненість у якості роботи майстрів. Чистота в кадрі створює відповідну асоціацію з хімчисткою. Реальні відгуки та до / після компанія публікує у Stories.

Так само формує певну аудиторію власних клієнтів і салон Dr.Det detailing. У дописах виблискують дорогі чистенькі автівки.

Атмосфера професійного інтер’єрного каталогу панує в контенті майстерні Kelsis. А це ж просто їхні реальні кейси — до речі, описані в тексті з усмішкою та без пафосу.

Погляньте ще на декілька успішних практик бізнесів зі сфери послуг: LEVENS, Oznaka, GNRTR, Fantasty, Fd.clinic, Timotheus, «Лама Лу», Mentoly, Printostan, Routine., «Оранжерея ВДНГ», Rozmova, Barber Pet, krako.te, «Бухленд».


Ритейл

Ще одна категорія, для якої соціальні мережі є дієвим каналом залучення відвідувачів. Незалежно від того, про онлайн- чи офлайн-формат торгівлі йдеться. Та відповідь на запитання, якою має бути SMM-стратегія, доволі неоднозначна. Здебільшого ефективною буде пряма демонстрація товару, ціни та наявності. Проте так люди купують те, в чому мають потребу (або те, чого раптово захотіли, побачивши допис). А ось стратегія, у якій, окрім продажу, транслюють і філософію закладу, формує бажання просто купувати саме в них, а що — вже не має настільки вагомого значення (аби лиш гаманець давав змогу). 

Так будує SMM-комунікацію компанія LOVESPACE. Вони сміливо відходять від стереотипів категорії. А взагалі це секс-шоп. Однак вони здійснюють багато просвітницької роботи та вміло адаптують контент 18+ до соцмереж, перетворюючи його на інтелігентні й пізнавальні розмови. У результаті — на сторінці вже сформована відповідна аудиторія, немає вульгарності в коментарях, а люди вільно діляться досвідом.

Sabotage Wine ззахотіли створити навколо власного магазинчика вин відчуття, що ти вже трохи продегустував. Тому контент легкий і з гумором, влучно адаптований мемами. Водночас сторінка має професійний вигляд. Тут дотримуються айдентики та передають основні повідомлення про доставку й асортимент.

LASKA CHARITY STORE поєднує у комунікаціях тематику благодійності, практики ресайклінгу й апсайклінгу. Моделі для зйомок контенту щонайвідповідніше транслюють філософію сучасного секонд-хенду.

Ще один невеличкий представник ритейлу — зоомагазин Pet Lovers. Замість невиразних каталожних фото тут публікують власний контент і надзвичайно милих кінцевих споживачів. Дещо по-аматорськи, однак душевно.

Усіх не згадати, та ось ще декілька сторінок, які ми хочемо виокремити: Gorgany, Dzvinka, «Щось цікаве», Flowerpot, EatMyVintage, «Дафі», Harley&Cho, «Сім23».


FMCG

Споживчі товари без SMM не мають шансів на розширення кола покупців. Навіть якщо ви є локальним бізнесом зі скромними потужностями. Допис в Instagram — саме той інструмент, щоб показати характеристики власного продукту, щоб люди запам’ятали упаковку, а ще розповісти, де купити, та й просто спонукати спробувати. Подивимося на прикладах?

Яскравий, простий фотоконтент з усмішками пересічних людей демонструє продукт Kombucha Vit-Fit. А щоби продати таку річ, як «чайний гриб», винаходити велосипед немає потреби.

Із модним продуктом — моті — заморочитися доведеться трішки більше. Тому Моті від коті знімає чимало відео, використовує розмовний формат, меми та TikTok-тренди. А ще виокремимо нестандартне залучення селебриті. Плюси: люди запам’ятовують, як вимовляти назву, та надихаються емоційними відгуками про смаколики. Мінуси: смак і досі не передається через відео.

А ось у виробника постільної білизни Leglo — інші завдання. Їм потрібно через фото й відео поділитися відчуттям затишку й тепла. Якісні фотосесії у продуманих локаціях, відповідна колористика, демонстрація текстури товару — і вуаля.

Ще один проєкт із нашого огляду складно назвати продуктом широкого вжитку, однак він 100 % вартий уваги. Це пуровер із української кераміки Dotyk, створений на початку війни. Його вже успішно продають у світі, оскільки він має неперевершений вигляд і у фото- та відеоконтенті, і в 3D-візуалізації.

Серед прикладів бездоганної дизайн-системи, яку доповнюють тексти, що надихають, — і сторінка розробників психологічних ігор PLAYERSGETREADY.

Додамо ще декілька посилань, що вартують вашої уваги: Ципа, Dodo Socks, INTEGRALIST, eat me at, Come a Casa, Minelly, SYAYNO, SABO concept, mcf, DeKit«Доообра ферма», Oh sheep, «Залізна крамниця», Hygge Secret, plnt_b.

Освіта й культура

Освітні та культурні проєкти мають бути не безоплатними, а навпаки — ціннісними. Тож немає нічого дивного у такій складовій, як продажі, в комунікаціях подібних бізнесів. Їм теж потрібно залучати відвідувачів через соціальні мережі, захоплюючи атмосферою, можливостями та даючи тизер знань. Погляньмо на вдалі приклади SMM із цієї категорії.

Натрапили на чудовий зразок того, як SMM змінює уявлення про стан речей. Ось що б ви відповіли, якби ми запитали: «Як справи в музеї Корсаків у Луцьку»? Напевно, керуючись стереотипами, що музей — це щось старе й занепале, відповіли б, що справи так собі. Однак завдяки TikTok ми маємо змогу побачити, що життя в цьому музеї насправді вирує! Артоб’єкти, інсталяції, емоції відвідувачів — усе на відео. А щось ще й залітає на 2+ мільйони переглядів.

Ламають стереотипи і на сторінці «Малий театр». Академічне, застаріле, неживе? Аж ніяк не про контент цього закладу. Тут — чимало відео з акторами, розмови про репертуар і культуру відвідування театру. Цікаво, а ще тепло та лампово.

Насичено, динамічно, стильно — імовірно, онлайн-інститут Projector хотів сформувати у потенційних студентів саме таке враження про себе. Тому ці характеристики вони і транслюють через візуальний контент.

А PinchukArtCentre — це не лише про мистецтво, а ще й про організацію. Тут розуміються на роботі з відвідувачами. Скажімо, у блоці «Вибране» чи у закріплених дописах (як на Facebook, так і в Instagram) вони розміщують відповіді на FAQ — вдала деталь.

І ще декілька посилань до колекції: WNB, «Абук», «Віхола», Day by day, Comedy Room, Kukurudza, Bazilik, Science Kids, EdEra, English Monsters.


Чи можна вважати перелік локальних брендів, яким вдається SMM, вичерпним? Однозначно ні. Чи можна його продовжувати в коментарях? Безумовно. Ми навіть закликаємо вас, щоб ви, так само як і ми, милувалися контентними знахідками місцевого бізнесу і ростом якості публікацій. Адже завдяки цьому ми, зокрема, усвідомлюємо, що живемо у країні розумних, щирих, цікавих людей, які створюють, креативлять і прогресують.

5602
Спільнота
Відеотека
Про нас