Композиція в графічному дизайні

Що таке композиція

Композиція беззаперечно є одним із ключових понять в дизайні. Можливо, навіть наріжним. Про те, як важливо вміти працювати з композицією, говорить ледь не кожна людина, так чи інакше пов’язана з галуззю. Але, хоч саме слово «композиція» добре знайоме кожному з нас, його зміст лишається загадкою навіть для багатьох фахових дизайнерів.

Часто буває, що артдиректор, швидко поглянувши на макет дизайнера, каже: «крута композиція» або, навпаки, «композиція крива й незбалансована, виправ». І хоч дизайнери часто кивають так, наче зрозуміли, про що йдеться, насправді ж навколо поняття композиції існує чимало запитань. Якими взагалі бувають композиції? Це властивість макета чи сам макет є композицією? І чому одні макети здаються недопрацьованими, а інші — довершеними?

В межах курсу «Графічний дизайн. Композиція» ми відповімо на кожне з цих запитань. І почнемо з головного — що таке композиція?

Саме це слово походить від латинського compositio, яке можна перекласти, як «складання», «пов’язування», «поєднання» чи «зіставлення». Відтак, відповідно до прямого перекладу, композиція — це складання цілого з окремих частин. Оцим цілим і окремими частинами може бути що завгодно.

Наприклад: цілий букет складається з окремих квітів. Це квіткова композиція. Мелодія складається з мотивів та звуків. Це музична композиція. І оця от стаття — це текстова композиція, що складається з окремих слів. До речі, дещо іронічно, але сам оцей самий курс про композицію — теж композиція.

При цьому, щоб ціле дійсно стало композицією, йому потрібно ще дещо — ідея.

Ідея як основа композиції

Уявіть, що ви вирішили навести лад на робочому столі.

В момент, коли ви беретесь до справи, на ньому вже лежить чимало предметів — папірці, скріпки, ручки, олівці, чашка з недопитою кавою, стікери з помітками тощо. Одного погляду на цей гармидер достатньо, щоб у вас виникло бажання якось його організувати.

Тож ви прибираєте зі столу мотлох, складаєте розпорошений папір охайними стопками. Олівці та ручки прибираєте до пенала. Поступово стіл із зони занепаду перетворюється на комфортний робочий простір, в якому все (ну, або майже все) опиняється на відповідному місці, а зайві речі зникають. Тепер те, що ви бачите перед собою на столі, є певним чином впорядкованим. І вже оцю сукупність об’єктів можна назвати композицією.

Але чому гармидер, який ви щойно прибрали, і який складався з майже тих самих частин, не був композицією? Річ у тім, що він за своєю природою був хаотичним та неосмисленим. А от утворений нами порядок, навпаки, втілив вашу ідею зручної організації простору.

Тож повніше (та коректніше) визначення терміну композиція звучить так:

Композиція — це поєднання окремих елементів у цілісний твір, що втілює певну ідею.

Ідеєю композиції може бути будь-що.

Наприклад,

  • Ідея Святослава Вакарчука, коли він співає свої пісні, — передати певні емоційні переживання;
  • ідея табличок в навігаційному дизайні — якомога швидше та зрозуміліше пояснити людині, як зорієнтуватись в конкретному просторі;
  • ідея посадкової сторінки курсу «Основи вебдизайну» — спонукати якомога більше людей, яким ця тема цікава, зареєструватись на цей курс.

Відповідно, пісні Святослава Вакарчука, таблички в навігаційному дизайні та посадкова сторінка нашого курсу — це все композиції.

Інтерпретація як форма ідеї

Ідея не обов’язково є відправною точкою для створення композиції. Вона може виникати і як інтерпретація вже наявної композиції. Це теж рахується.

Наприклад, французький та американський художник Марсель Дюшан був відомий тим, що створив цілий напрям в мистецтві Ready-made, в якому вже наявні об’єкти позиціювалися як художні витвори. Найвідомішим витвором цього напрямку є скульптура «Фонтан», що являє собою звичайнісінький пісуар, до якого Дюшан лише додав допис «R.Mutt», що перекладається з французької як «Р. Дурень».

«Фонтан» було створено для виставки Товариства незалежних митців. Через формальні правила комітету заходу не відхилив роботу Дюшана, оскільки той зробив грошовий внесок за участь у виставці, але тоді на показ її не виставили. Попри це митець все одно опублікував його світлину у журналі «The Blind Man», і хоч відвідувачі виставки так і не змогли оцінити цей твір на власні очі, він зрештою набув неабиякої відомості.

В графічному дизайні, як і в мистецтві, ідея не завжди є чіткою і зрозумілою. Так, перед американською дизайнеркою Керолін Девідсон замовник поставив таке завдання: треба було для бренду, названого на честь грецької богині Перемоги, вигадати емблему, що передавала б відчуття динамічності, гарно виглядала на продукції та відрізнялась би від логотипів конкурентів. Не надто чітко, чи не так?

Після тривалого процесу творчих пошуків, нескінченних спроб і відмов замовника, зрештою народився логотип, який згодом охрестили як «свуш» (наче візуалізація звуку того, як хтось повз тебе пробіг). Дизайнерка отримала за свою роботу 35 доларів, хоч її вибагливий замовник на той момент не був задоволений роботою до кінця. Але нічого страшного, логотип Nike з того часу жодного разу суттєво не змінювався.

Композиційна будова як ще одне визначення композиції

В контексті графічного дизайну, композиція — це ваш твір.

Візитівки — це графічна композиція.

Дизайн сайту — це графічна композиція.

І рекламний білборд — це графічна композиція.

Інтерфейс мобільного застосунку — це також графічна композиція.

Світлина — графічна композиція.

Ілюстрація — графічна композиція.

Але на додачу до цього в графічному дизайні під композицією мають на увазі ще й роботу з простором між окремими елементами, їх пропорцією тощо. Щоб уникнути плутанини можна було б ще називати це композиційною будовою чи організацією композиції. Але якщо ви використовуєте слово «композиція», маючи на увазі композиційну будову, — це цілком коректно.

Тобто, під композицією, в залежності від контексту фрази, можуть розуміти як твір в цілому, так і окрему його властивість.

Як саме графічна композиція втілює ідею

Отже, ми з’ясували, що будь-яка композиція (твір) втілює певну ідею. Але як саме? Для цього в кожному типі композицій є власні засоби.

Які ми розглянемо у наступному матеріалі.

37
39884