Портфоліо для креативних фахівців
Портфоліо — це важливий інструмент, який може стати візитівкою в професійній сфері, допомогти отримати бажану позицію або залучити нових клієнтів. У цій статті ми розглянемо, як правильно скласти портфоліо для трьох популярних професій: дизайнера, SMM-фахівця та копірайтера.
Ця стаття створена в межах курсу «Пошук роботи мрії: найкращі практики та стратегії». У ньому ми разом із колегами з провідних українських компаній розповімо, як готуватись до процесу пошуку роботи, як створювати резюме та мотиваційний лист. А також відкриємо секрети того, як готувати портфоліо, чого очікувати від тестових завдань та співбесід. І, звісно, як шукати роботу на CASES.
Портфоліо дизайнера
![](https://cdn.cases.media/image/wide/89d4ba5d-c178-495d-a66e-d8ef893ce24a.png)
Портфоліо дизайнера — це не просто колекція робіт, це потужний інструмент самопрезентації, який демонструє смак, розуміння дизайну та здатність розв’язувати завдання.
Визначте компанію вашої мрії
Перед тим, як почати формувати своє портфоліо, важливо розуміти, до якої компанії ви хочете потрапити. Це дозволить правильно сформувати акценти в портфоліо та вибрати відповідні роботи.
Наприклад, дизайн-агенції в першу чергу цінують ваш смак і відчуття естетики. Вони хочуть бачити в портфоліо роботи, які можуть стати частиною їхнього проєкту і відповідатимуть вимогам їхніх клієнтів.
Для IT-компаній важливіше розуміння процесу створення дизайну — як ви проходите від брифінгу до тестування, з якими інструментами працюєте.
У стартапах головне — оцінити швидкість та універсальність ваших навичок.
Продуктові компанії, як правило, цінують розуміння дизайнерами соціології. Чи зможуть вони проводити дослідження користувачів, розробляти прототипи і інтегрувати результати в продукт.
Проте основною вимогою до портфоліо дизайнера є смак. Це перше, що помітить роботодавець або клієнт, тому важливо продемонструвати не лише технічні навички, а й естетичний підхід. Ваш стиль має бути унікальним, але водночас адаптованим до сучасних тенденцій і вимог ринку.
А скільки ж робіт додавати до свого портфоліо? Рекомендується включати найкращі роботи, а не намагатися покрити всі напрямки дизайну. Краще мати 3-5 сильних проєктів, ніж 10 посередніх.
Яких помилок варто уникати при підготовці портфоліо
При створенні портфоліо часто виникають помилки, які можуть знизити ефективність цього інструменту. Ось кілька основних помилок та способів їх уникнути:
Класти до портфоліо усі роботи, зроблені на курсах.
- Рішення: Обирайте проєкти дуже ретельно. Потрібно продемонструвати не просто виконану роботу, а вашу здатність розвʼязувати реальні задачі. Вибирайте лише ті роботи, які максимально підходять до вашої мети.
Не задумуючись копіювати секції, які вам сподобались в інших кейсах.
- Рішення: Розповідайте історію кожного проєкту. Поясніть, яка була задача, як ви її розв’язали, які інструменти використовували і що вийшло на виході.
Описувати всі відомі вам фреймворки та методики.
- Рішення: Не потрібно вписувати в портфоліо все, чого ви навчилися. Важливо показати, як ви використовуєте свої знання для розвʼязання конкретних задач.
Формальний підхід до підготовки кейсу.
- Рішення: Розкажіть найцікавіші речі у підготовці цього проєкту. Ліпше розказати менше, але більш захопливих речей.
Вигадані факти та результати.
- Рішення: Знайдіть сильні сторони проєкту та опишіть їх, а не вигадуйте результати досліджень чи робіть очевидні висновки.
Робити завеликі проєкти.
- Рішення: Найкраще брати менші проєкти в роботу, якщо ви початківець, і зробити їх якнайкраще.
Підготовка кейсу до портфоліо за один або кілька днів.
- Рішення: Готуйте свої кейси по структурі дизайн-процесу. Дизайн-процес — це не спрощення, а скоріше складна і довга робота. Готуйте ваші кейси з розумінням, що це процес, а не акт, що займає кілька годин.
Якого дизайн-процесу при підготовці кейсів до портфоліо ми радимо дотримуватись:
- Формулювання основної ідеї проєкту
- Підготовка тезової структури кейсу
- Розробка схематичних макетів (wireframes) кейсу
- Підбір референсів до секцій кейсу
- Підготовка концепції та естетики секцій
- Реалізація проєкту на платформах
Портфоліо SMM фахівця
![](https://cdn.cases.media/image/wide/0c5b63c9-6028-4d1c-9ac1-bcfe3193d194.png)
Портфоліо для SMM фахівця є важливим для демонстрації вашої здатності працювати з контентом, стратегіями і взаємодіяти з аудиторією.
Портфоліо може мати одну з двох цілей: пошук роботи або пошук клієнтів.
Які компоненти має містити портфоліо для фахівця з соцмереж
Текст та структура
Важливо спростити навігацію по вашому портфоліо, не потрібно додавати великі обсяги тексту. Також важливо перевіряти ваші описи на наявність граматичних помилок, адже це може зіпсувати враження.
Досвід
В портфоліо найкраще вказувати релевантний досвід — той що стосується сфери, де ви бажаєте працювати. Наводьте приклади ситуацій, які вам вдавалось вирішити.
Кейси та результати
Почніть з роботи, яка є найкращою і найвигідніше підкреслить ваші навички. Структуруйте портфоліо за тематичними блоками. Описуйте свою роль та внесок у кожен проєкт. Підкресліть наявність досвіду в різних типах проєктів. Складайте портфоліо у форматі «проблема-рішення».
Дизайн та оформлення
Навіть якщо ви не дизайнер, оформлення портфоліо є важливим компонентом, на який теж будуть звертати увагу. Тому дизайн важливий у будь-якій сфері.
Інформація про вас
Портфоліо — це також і про особистий бренд його власника. Тому важливо вказувати коротку інформацію про себе, план професійного розвитку та наявні навички.
Найкращі формати для портфоліо SMM фахівця:
- презентація
- PDF-файл
- відеозвернення
- вебсайт
![](https://cdn.cases.media/image/wide/a449942b-9556-47ba-aa85-7acc5e5b2f8a.png)
Зверніть увагу, що різні типи компаній мають різні вимоги до портфоліо.
Компанії, які наймають фахівців в команду цінують адаптивність та різноманіття ваших навичок у роботі з різними соціальними мережами.
Агенції часто шукають досвід роботи в агентстві та вміння виконувати завдання в обмежений час.
На фрилансі важливими аспектами є наявність відгуків від клієнтів і результати виконаних проєктів.
Кілька додаткових порад для створення ефектного портфоліо:
- оптимізуйте портфоліо, щоб його було зручно переглядати;
- не ризикуйте робити портфоліо в закритих каналах, це може підвищити ризик втратити потенційних клієнтів;
- додайте заклик до дії наприкінці портфоліо (підписатись, поспілкуватись тощо);
- регулярно оновлюйте портфоліо, щоб показати, що ви постійно розвиваєтесь і маєте актуальні знання;
- опишіть не лише виконані проєкти, але й ваші навички;
- покажіть друзям чи знайомим зі сфери ваше портфоліо та попросіть надати зворотний звʼязок.
Портфоліо копірайтера
![](https://cdn.cases.media/image/wide/18788b7e-59a3-4d66-b6fb-c458d939995d.png)
Портфоліо копірайтера — це не лише перелік текстів, це інструмент, який демонструє ваші навички та особистість. Його мета — підкреслити найкращі якості кандидата та продати ваші послуги роботодавцю. Тому для початку варто визначити ваші сильні сторони і відштовхуватись від них.
Копірайтери часто недооцінюють дизайн портфоліо, вважаючи, що текст — це їхня головна сильна сторона. Однак портфоліо без дизайну виглядає непрофесійно. Використовуйте прості й чіткі шрифти та кольори, дотримуйтеся єдиного стилю.
Найкращий формат для портфоліо копірайтера — презентація, оскільки це зручний формат для перегляду. Проте використання спеціалізованих платформ допоможе також виділитись серед кандидатів.
![](https://cdn.cases.media/image/wide/3186fe20-6faf-4ca6-8fe6-acaa68c46039.png)
Якою має бути структура портфоліо
До портфоліо найкраще за все додати коротку інформацію про вас та вашу унікальну торгову пропозицію, про ваші навички та напрямки роботи, кейси, клієнтів та додати наприкінці заклик до дії.
![](https://cdn.cases.media/image/wide/9fb98a9a-65e6-4e99-9753-d240a673e296.png)
Як оформити портфоліо
Виберіть 5-10 прикладів робіт, бажано різноманітних: пости, сценарії, сториз. Кейси мають відповідати тому, чим ви будете займатися на майбутній посаді. Додавайте посилання на публікації, якщо вони були опубліковані. Опишіть клієнта, для кого писали, та підкресліть результат вашої роботи.
Портфоліо, яке містить лише перелік посилань на документи або тексти без контексту, виглядає непрофесійно. Важливо, щоб кожен текст мав контекст, хто є клієнтом, яка була проблема, як ви її вирішили.
![](https://cdn.cases.media/image/wide/ae6443c4-2f75-4038-9296-f11b560fc086.png)
Приклад правильного оформлення кейсу до портфоліо копірайтера
Додаткові поради, як скласти хороше портфоліо копірайтера
- Якщо у вас немає комерційного досвіду, вигадайте для себе проєкт і проблему та запропонуйте рішення.
- Перевіряйте, чи відкритий ваш документ або посилання перед відправленням.
- Структуруйте своє портфоліо для зручного перегляду.
- Адаптуйте портфоліо під вакансію.
- Надсилайте приклади текстів тією мовою, якою це вказано у вакансії.
- Вказуйте обʼєктивні та правдиві дані про вас та ваші роботи.
- Перевіряйте тексти не лише у портфоліо, а й в інших елементах (резюме, мотиваційний лист).
- Не використовуйте старі роботи. Важливо показати свіжі тексти, які демонструють ваші поточні навички.
Правильно сформоване портфоліо дає змогу підкреслити ваші сильні сторони та підсилити вас під час пошуку роботи чи клієнтів. Проте щоб отримати омріяну пропозицію, варто звернути увагу не лише на портфоліо, але й на інші компоненти — підготовку до співбесід та тестових завдань, про які ми розповімо в наступних модулях курсу.